Ali Bin Abdullah Bin Abbas Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 10 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ali Bin Abdullah Bin Abbas hayatı kısaca
  Ali Bin Abdullah Bin Abbas hakkında bilgi

  Ali Bin Abdullah Bin Abbas Abbasi hilafetinin kurucuları Seffah ve Mansurun dedesi. Kaynaklarda Ebu Muhammed, Ebu Abdullah ve Ebül-Fadl ve el-Medeni künyelerinin olduğu bildirilmiştir. Rivayete göre, 660 (H.40) senesi Ramazan-ı şerif ayında doğup, Şam mıntıkasında Medine-i münevvere yolu üzerinde Şerad denilen yerde 736 (H.118) tarihinde vefat etti. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellemin amcası hazret-i Abbasın, oğlu Abdullahtan torunudur. Annesi Kınde kabilesinden, Züra binti Müşerrih bin Madikeribdir. Tabiinin büyüklerindendir.

  Rivayet ettiği hadis-i şeriflerden ikisi şunlardır:

  Ali bin Abdullah babasından rivayet etti. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Verdiği rızıklarla beslediği için, Allahü tealayı seviniz. Allahü tealayı sevdiğiniz için beni seviniz. Beni sevdiğiniz için, Ehl-i beytimi seviniz.

  “Kim istigfara (Allahü tealadan af ve magfiret istemeye) iyi sarılırsa, Allahü teala, ona her türlü keder ve sıkıntıda bir ferahlık ve rahatlık, darlık zamanında ise, çıkış ihsan eder. Onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır.
   
Yükleniyor...