Ali Kuşçu Neyi İcat Etti

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 10 May 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ali Kuşçu Neyi İcat Etti


  Ali Kuşçu Neyi İcat Etti (Neyi Buldu, Ne Buldu)

  Büyük astronomi bilgini Ali Kuşçu ilk defa ayın şekillerini anlatan
  kitabı yazmıştır.


  15. yüzyıl Türk-İslâm âleminin en önemli astronomi ve matematik âlimlerinden olan Ali Kuşçu bugün Özbekistan sınırları içerisinde bulunan Semerkandda doğdu. Daha küçük yaşlardan itibaren matematik ve astronomi alanında devrin büyük âlimlerinden dersler almaya başladı. Daha sonra bilgisini artırmak için Kirman şehrine gitti. Semerkand ve Kirmanda yoğun bir eğitim alan Ali Kuşçu, eğitimini tamamladıktan sonra devrin büyük âlimlerinden Uluğ Beyin himayesine girdi. Uluğ Bey, çok değer verdiği bu öğrencisini genç yaşına rağmen rasathanesine müdür yaptı. Ali Kuşçu da genç yaşta rasathanenin müdürü olmasına vesile olan hocasının kendisine layık gördüğü bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için gece gündüz çalışarak önemli bilimsel araştırmalarda bulundu, eserler verdi.

  Ali Kuşçunun bilim dünyasına kazandırdığı önemli çalışmalardan birisi de Ayın ilk haritasını çıkarmasıdır. Bugün Ali Kuşçunun adı Ayın bir bölgesine verilmiştir. W. Barholdun da dediği gibi Ali Kuşçu 15. yüzyılın Batlamyusudur.

  Kuşçunun eserlerinden bazıları:

  Risâle fil-Heye (Astronomi ile ilgili Farsça bir eser) Risâle fil-Hisâb (Üç makaleden oluşan Farsça bir eser) , er-Risâletül-Fethiyye (Fatih e ithaf edilmiş bir astronomi kitabı)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
 2. Cevap: Ali Kuşçu Neyi İcat Etti

  bi tek eserleri mi var ? hiç buluşu yok mu acaba ?
   
 3. Cevap: Ali Kuşçu Neyi İcat Etti

  Ali Kuşçu İstanbul'un enlem ve boylamını ölçmüş ve çeşitli Güneş saatleri de yapmıştır. Ali Kuşçu'nun medreselerde matematik derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur. Verdiği dersler olağanüstü rağbet görmüş ve önemli bilim adamları tarafında da izlenmiştir.
   
 4. aslına bakılırsa büyük astronomi bilgini ali kuşçu ilk defa ay ın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır.MESLEĞİ astronom,matematikçi,dil bilimcidir.DOĞUM 1403 semerkand.ÖLÜM 1474 istanbul,osmanlı devletidir.

  kısaltılmıştır.ilkim simay kayacı
   
 5. mahalesef öyle..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Oca 2015
 6. yıldızname ile ayın haritasını bulmuş ali kuşçu
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Mar 2015
 7. Çok iyi ve kısa olmuş
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nis 2015
Yükleniyor...