Ali Mahalli Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 14 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ali Mahalli Hayatı
  Ali Mahalli Biyografisi

  Ali Mahalli Mısır evliyasından. Doğum tarihi ve yeri bilinmemektedir. Hayâtı hakkında fazla bilgi yoktur. 1495 (H.901) senesinde Kahire'de vefat etti.

  Ali Mahalli İlim ve irfan sahibi olup, Allahü tealanın sevgili kullarından idi. Çok kerâmetleri görüldü. Geçimini kendi temin ederdi. Kurutulmuş balık, kavun, karpuz, hurma, yasemin ve gül satardı.

  Birgün ona bir talebe gelip, çok muhtâc olduğu için bir şeyler istedi. O da;

  Bulabildiğin kadar bana kurşun getir, buyurdu. Talebe, kurşunu bulup getirdiğinde.

  O kurşunu ateşe at, erit,buyurdu. Talebe denileni yaptı. Kurşun eridikten sonra, Ali Mahallî yerden bir mikdar toprak alıp onun üzerine ekti. Sonra da "Bismillâh" deyip, onu salladı. Kurşunun altın kesildiği görüldü ve onu ihtiyaç sahibi talebeye verdi.

  Dimyat'ın ileri gelenlerinden birisi, onun hakkında ileri geri konuşup kötüledi. Üstelik haber de gönderip, Mahallî'yi imtihân etmek istedi. Bunun üzerine Ali Mahallî, o tarafa dönüp baktı. Çok geçmeden o kişinin ölüm haberi geldi.

  Hüseyin Ebu Ali adında bir zat, talebesiyle ona selâm gönderdi. Ali Mahallî selâmı aldı ve buyurdu ki,

  Getirdiğin selama karşılık sana hediye verelim.Elini denize sokup, bir sele dolusu mücevher çıkardı. Fakat o talebe bu hediyeyi kabûl etmedi Benim ve hocamın böyle şeylere ihtiyâcı yok!" diye özür diledi. Ali Mahallî, o mücevher dolu sepeti tekrar denize bıraktı.