Alışveriş Bağımlısı mısınız?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Alışveriş Bağımlısı mısınız?

  [​IMG]
  Alışveriş yapmaktan herkes hoşlanır elbette fakat alışveriş yapmayı bir hastalık bir bağımlılık haline getirdiyseniz büyük sıkıntılar yaşıyabilirsiniz.Uzmanlar, alışveriş hastalığının giderek daha yaygın görüldüğünü söylüyor
  Uzmanlar, alışveriş hastalarını tıpkı uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlıları gibi değerlendiriyor.

  Bazı insanlar için alışveriş yapmak; dertlerden kurtulmak, yalnızlığını gidermek, sıkıntılarını aldıklarıyla telafi etmek anlamına geliyor. Alışveriş çılgınlığı önü alınamadığında, maddi ve manevi yaralara yolaçıyor. Alışverişe çıkmak, alışverişkolikler için ihtiyacını almaktan öte bir şey.Duydukları öfke, huzursuzluk, yalnızlık, hayal kırıklığı gibi duyguları alışveriş yaparak atmaya çalışanlar, tıpkı bir kumar bağımlısının yaşadıklarını hissediyor.

  Depresyon, satın alma isteğini artırıyor. Çoğu zaman üzüntü, yalnızlık, kızgınlık ve engellenme gibi olumsuz duygular, satın almada artışa neden oluyor. Hastalar aldıkları eşyaların büyük kısmını paketinden bile çıkarmıyor, saklıyor.Mal insanın mülkü değildir, insan emanetçidir. İsraf, nimete şükürsüzlük, emanete hiyanet, nimetin sahibi Allah’a hürmetsizliktir. Kur’an-ı Kerim insanın israf ve cimrilikten uzak, denge insanı olmasını istemektedir.
   
Yükleniyor...