Aliye Berger Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 28 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Aliye Berger Biyografisi


  Aliye Berger Hayatı

  Aliye Berger Adını geniş sanat çevrelerine ilk kez 1954te Yapı Kredi Bankasının düzenlediği yarışmada birinci seçilerek duyuran ünlü ressam. Sanatçı bir aileden gelen Berger, Cevat Şakir Paşanın kızı, Halikarnas Balıkçısının ile Fahrünnisa Zeydin kardeşi ve Füreya Koral ile Nejat Devrimin teyzesiydi.

  Aliye Berger 1903te İstanbulda doğdu, buradaki Fransız okullarında eğitim gördü, resim ve piyano dersleri aldı. 1924te Türkiyede bulunan Macar keman virtüözü ve pedagog Karl Bergerden ders alan sanatçı 1935ten 1939a kadar Berlin ve Pariste kardeşi Fahrünnisa Zeidin yanında kalarak sanat hareketlerini izledi.

  1947de Karl Bergerle evlenen Aliye Berger, altı ay sonra eşli ölünce Londraya giderek John Buckland Wrightin atölyesinde heykel ve gravür çalıştı, 1951de Türkiyeye döndüğünde ilk kişisel sergisini açtı.

  Uluslar arası Sanat Eleştirmenleri Derneğinin (AICA) 1954te İstanbulda toplanan kongresi nedeniyle Yapı Kredi Bankasının düzenlediği yarışmada ilk yağlıboya çalışmasıyla birincilik ödülünü, bir yıl sonra ikinci Tahran Bienalinde ikincilik ödülünü aldı.

  Aliye Berger desen ve yağlıboya resimler yaptıysa da çoğunlukla oyma baskı tekniğinde, siyah-beyazın ara tonlarında yapıtlar verdi. Zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbenti malzeme olarak kullanan sanatçı günlük yaşamın kalıplarını, İstanbulun çeşitli köşelerini bazen gerçekçi, bazen de fantastik biçimde, özgün bir lirizm ve dışavurumculukla yansıttı.


  kaynak viki
   
Yükleniyor...