Allah Neden Çok Peygamber Göndermiştir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 21 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Allah Neden Çok Peygamber Gönderdi kısaca

  Kullarının peygamberlere olan ihtiyâcını her akıllı insan idrak eder. Çünkü insanların doğruyu, iyiyi, güzeli bulabilmeleri, tek başına akılla mümkün olamamaktadır.

  Kalpleri tedâvi için...

  Allah cc, insanları olgunlaştırmak ve kalplerindeki hastalıklarını tedâvi etmek için, ezelde, merhamet ederek, peygamberler göndermeyi dilemiştir.

  Cennete çekmek için

  Büyük İslâm âlimleri İmâm-ı Gazâlî ve İmâm-ı Rabbânînin de ifâde ettikleri gibi, peygamberlerin gönderilmesi kahırdır, cebirdir. Yani insanları cebir zinciriyle Cennete çekmek içindir.

  Saadet yoluna çekmek için

  Peygamberler, Yüce Allah tarafından seçilmiş, gönderilmiş insanlardır. Ümmetlerini Cenab-ı Hakka çağırmak, sapık, yanlış yoldan, doğru yola, saâdet yoluna çekmek için gönderilmişlerdir. Dâvetlerini kabûl edenlere, Cenneti müjdelemişler, inanmayanları Cehennem azâbı ile korkutmuşlardır. Onların Allahü teâlâdan getirdikleri her haber doğrudur, yanlışlık ihtimali yoktur.

  “...Peygamberler göndermedikçe azap yapmayız.

  “Peygamberin, üzerinizdeki ancak ilâhî emirleri tebliğdir. Allah, açıkladığınız ve gizlediğiniz hepsini bilir.

  “Allahı ve resullerini inkar eden kâfirler, Allahü teâlânın emirleriyle Peygamberlerinin emirlerini birbirinden ayırmak istiyorlar. Bir kısmına inanırız; bir kısmına inanmayız diyorlar. Îmân ile küfür arasında bir yol açmak istiyorlar. Onlar hakikaten kâfirdirler. Kâfirlere, çok acı azâbları hazırladık.

  Kullara çok acıdığı için

  Allah cc , yarattığı bu âlemle varlığını belli ettiği gibi, kullarına çok acıyarak, var olduğunu ayrıca da bildirmiştir. Âdem aleyhisselâmdan başlayarak, her asırda, dünyânın her tarafındaki insanlar arasından en iyi, en üstün olarak yarattığı birisine melekle haber göndererek, kendi isimlerini bildirmiş ve insanların dünyâda ve âhirette rahat etmeleri, iyi yaşamaları için, ne yapmaları ve nelerden sakınmaları lâzım olduğunu açıklamıştır.
   
Yükleniyor...