Allah'ın her şeyi işittiğine bildiğine ve gördüğüne inanmak davranışlarınızı nasıl etkiler

'Dini Bilgiler' forumunda Demet tarafından 9 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. Allah'ın her şeyi işittiğine bildiğine ve gördüğüne inanmanın davranışlarınızı nasıl etkiler
  insanların benimsedikleri bir takım değerler vardır. İnanç ve ahlak bu değerlerden bazılarıdır. İnsanlar bu ahlaki değerlerin önemini, aklını kullanarak anlayabilir. Allah'a inanan insanlar, Allah'ın bildirdiği ahlaki değerlerin kendilerine sorumluluk yüklediğine de inanırlar. Bu yüzden bu değerleri davranış haline getirmeye çalışırlar. Böylece hem bireysel hem de toplumsal hayatlarını düzene koyarlar.
  İnsanların çoğu; evreni ve evrendeki her şeyi yaratan yüce bir gücün yani Allah'ın varlığına inanmaktadır. Allah'a inanmak, ona güvenmektir. Onun asla haksızlık yapmayacağına, doğru işler yaptığımız zaman daima yanımızda olacağına inanmaktır.
  Her şeyin bir yapanı, bir yaratıcısı vardır. Allah'ın yarattığı evrende bir düzen vardır. Evren, üzerinde yaşadığımız dünya ile tüm yıldız ve gezegenleri içine alan varlıklar bütünüdür. İçinde yaşadığımız doğayı gözlemlediğimiz ve üzerinde düşündüğümüz zaman, varlıklar arasında bir denge, düzen ve uyum olduğunu anlarız.
  Allah bizlere öğrenme, tercih etme ve tercih ettiğimiz işi gerçekleştirme gücü vermiştir. İnsan ihtiyaç sahibi bir varlıktır. Su, ekmek, oksijen, bilgi, sevgi onu canlı ve diri tutar. Bunlardan bir kısmı Allah tarafından insana lütfedilmiştir. Bir kısmını ise insan ancak çalışarak, emek harcayarak elde edebilir.
  Allah insanlara, çaba ve çalışmalarına göre karşılık verir. Kur'an'da bu konu oldukça açık biçimde ifade edilmiştir. Bizler her konuda, her yerde ve her zaman hak ve adalet ölçülerine dikkat ederek dürüstçe çalışmalıyız. İnsan ihtiyaçlarını karşılamak için öncelikle çalışmalıdır. Gerekli gayreti gösterdikten sonra Allah'a güvenmelidir. Böylece Allah'a tevekkül etmiş oluruz. allah, kendisine güvenerek çalışanları elbette başarıya ulaştırır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Kas 2014
Yükleniyor...