Allerji Aşısı Kimlere Yapılır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 25 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Allerji Aşısı Kimlere Yapılır?  Baharın gelmesiyle allerjik öksürük,burun akıntısı ve hapşırma rahatsızlıkları iyice arttı.Peki bu durum gerçekten allerjik mi? Aşı olmalımıyız?Bu aşı kimlere yapılır?


  Her şeyden önce hastanın allerji şikayet ve bulgularının değerlendirilmesi gerekmektedir. Saman nezlesinin yanı sıra akciğer hastalığı (allerjik astım) var mıdır? Allerjik astıma, KOAH (kronik obstraktif akciğer hastalığı) eşlik etmekte midir? Hastanın çevre faktörleri tam olarak kontrol altına alınmış mıdır? Örneğin hastanın kedi allerjisi varsa ve evde kedi hala yaşamaya devam ediyorsa, allerji aşısının iyileştirme gücü oldukça düşüktür. Kediyi uzaklaştırıp aşıya başlanırsa, etkin sonuç alınabilir. Ya da hastada KOAH varsa ve/veya sigara içiyorsa, allerjik rinite bağlı basit bir bronkospazmla kıyaslandığında, aşıdan fayda görmesi olasılığı neredeyse hiç yoktur. Belki biraz hapşırık ve burun kaşıntılarında azalma kaydedilir. Ama burun tıkanıklığı, öksürük, nefes darlığı kaybolmaz. Hastanın solunum yolu şikayetleri sadece allerjik rinite mi bağlıdır? Bunu saptamak için allerji Prik testleri yapılmalıdır (klinik olarak semptomlarla en doğru paralelizmi saptayan yöntemdir). Bunun yanı sıra hastada sinüzit, nazal sinüzal polip gibi hastalıklarında olup olmadığı incelenmelidir. Hastanın sinüzit ve polipleri tedavi edilmeden allerji aşısından bir fayda görülme ihtimali çok azdır.

  Bu durumlardan şüphelenilirse aşıya başlamadan önce bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı ile konsültasyon yapılması ve/veya sinüs/akciğer filmleri çekilmesi gerekebilir. Aşılar kişinin allerjisi olduğu saptanan polen, toz akarı, hayvan epiteli vs. allerjenlerinin allerji uzmanının hesapladığı formulasyona göre hazırlanır. Bu aşı çok düşük sulandırma ve dozlardan başlayarak, tedrici bir şekilde haftalık infeksiyonlarla daha yüksek dozlara çıkarılarak. Devam dozuna erişilir. İmmunoterapi (Allerji aşı tedavisi) total 4 veya 5 yıl süren bir programdır. Ağızdan damla ile alınan aşılar da vardır ama henüz tam olarak tedavi eden özelliği düşüktür. Hastada tüm bulgularıyla aşıya başlanması uygun görülse bile bazen sosyal nedenlerle aşı vermek mümkün olmayabilir. Bunların en başında iş-okul-sık seyahatler dolayısıyla aşıları düzgün zaman aralıkları ile yaptırmak mümkün olmayabilir. Aşılanma aralarda olduğundan ve aşı tam olarak bağışıklık sistemi ile tanışamayacağından, aşılamada ilerleyememeğe yol açar.

  Bir ikinci ve en önemli neden de çok nadir olmakla birlikte daha en erken dönemler de bile şiddetli sistemde allerjik reaksiyon gelişmesi de (öksürük, ürtiker, nefes darlığı vs) olabilir. Bu her iki durumda da allerji aşılaması durdurulur. Konservatif tedaviler uygulanır. Bütün bu yukarıda anlatılan olumsuz olasılıklara rağmen rinitli hastaların çoğunda aşıdan oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Allerjik rinitlerde %80-90a varan semptom azalması ile klinik iyileşme gözlenmektedir ve iyilik hali 15-20 yıl devam edebilmektedir.
  Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jale Göktan
   
  Son düzenleme: 25 Nis 2010
 2. Cevap: Allerji Aşısı Kimlere Yapılır?

  allerjisi olan mutlaka yaptırmalı da benim olmadığı halde yaptırdım grip olmayayım diye 15 gün kolumu oynatamamıstım :f196:
   
 3. Cevap: Allerji Aşısı Kimlere Yapılır?

  Ben de oğlum çok hassas diye,onu korumak adına her yıl mevsimsel grip aşısı oluyorum.Benim de 1 hafta kol iptal oluyor :f40: ağrı,kızarıklık,şişlik
   
 4. Cevap: Allerji Aşısı Kimlere Yapılır?

  ben grip pek olmuyorum çok nadir oluyor oluncada yatağa düşüyorum 1 hafta benle irtibat kesiliyor odan sonrada tam manası ile geçmesi için 1 hafta daha gerekiyor:))
   
 5. Cevap: Allerji Aşısı Kimlere Yapılır?

  bende her sene 2-3 kere yaza girerken yazdan cıkarken mutlaka asla şaşmaz :)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Allerji Aşısı Kimlere
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  683
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,271
 3. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,075
 4. Blue
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,141
 5. Blue
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,583