Alman Çeşmesi Özellikleri ve Tarihçesi

'Eğitim Merkezi' forumunda Belinay tarafından 2 Mar 2012 tarihinde açılan konu 1. Alman Çeşmesi

  Yapım Tarihi 1898
  Açılış Tarihi 27 Ocak 1901
  Sultanahmet meydanında bulunan çeşme, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in ikinci İstanbul ziyareti anısına yapılmıştır. Alman İmparatorunun doğum gününde açılışı yapılmıştır.

  TARİHÇE
  Samimi bir dostluğun nişanesi olarak Alman İmparatoru Kaiser II.Wilhelm’in 1898 yılında Sultan II.Abdülhamid’e bir hediyesidir.Bizans döneminin önemli alanlarından olan hipodrom meydanına yerleştirilmiş olan çeşme farklı mimari yapısı ile göz doldurmaktadır.Yapının mimarı Max Spitta’dır.Mimar Almanya’da çalışmış, orada tamamlanan eser parçalar halinde İstanbul’a getirtilerek burada birleştirilmiştir.

  MİMARİ ÖZELLİKLERİ
  Neo-Bizanten üslubunda olan çeşme, oldukça süslüdür.İçte altın mozaikler, mermerin dokusu, değerli taşlar ile çeşme bir yapı harikasıdır.Kubbelidir.Bu kubbeyi taşıyan kemerlerin üzerinde Mehmed İzzet Efendi’ye ait sülüs hattı ile yazılmış bir manzum bulunur.Su haznesinin ortasında ise tunç levha yerleştirilmiştir.Çeşme sekizgen planlıdır.Sekiz sütun üzerine oturan kubbe sekiz kemer ile taşınmaktadır.Alman Türk mimarisinin özelliklerini bir arada barındıran yapı oldukça önemlidir.Yapıda 4 tane madalyon bulunur.Bunlardan birincisinde II.Abdülhamid’i simgeleyen tuğrasıda bulunurken diğer üç madalyonda Alman Kralını simgeleyen W harfi yazmaktadır.Yapının muslukları tunç oymadır.Kubbesi bakır kaplı ve bu kubbenin iç kısmı altın mozaikler ile bezenmiştir.Oldukça gösterişli olan yapı İstanbul’un tarihi eserleri arasında yerini almıştır
   
Yükleniyor...