Almanya'da Eğitim İçin Gerekli Şartlar

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 19 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Almanyada Eğitim İçin Gerekli Koşullar
  Almanyada Staj
  Türk Üniversitelerindeki Öğrenim Tanımı
  Almanya Üniversitelerine Başvuru
  Alman üniversitelerine Başvuru Tarihleri


  Alman Akademik Değişim Servisi

  Telefon: 0212- 249 34 62


  Almanya'da yüksek öğrenim görmek isteyen adaylar için bilgiler

  Bu bilgi notu öğrenci danışmanlıklarında sürekli olarak sorulan sorulara pratik cevaplar vermeyi amaçlamaktadır. Daha genel ve daha ayrıntılı bilgileri DAAD'nin Almanca ve İngilizce olarak çıkardığı "Studium in der Bundesrepublik Deutschland - Informationen für Ausländer über das Studium an deutschen Universitäten" (Almanya Federal Cumhuriyetinde Üniversite öğrenimi - Yabancılar için Alman üniversitelerinde öğretim hakkında bilgiler) adlı broşürde bulabilirsiniz. Spesifik konularda Almanya Federal Cumhuriyetinin Türkiye'deki resmi temsilciliklerinin öğrenci danışmanlıklarına, Türk üniversitelerinde görevli bulunan Almanca okutmanlara veya doğrudan doğruya Almanya Federal Cumhuriyeti'nendeki üniversitelere başvurunuz.

  İlke olarak aranılan önkoşulları yerine getiren her yabancı Almanya Federal Cumhuriyeti'nde öğrenim görebilir.

  Almanya'da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk adaylarda aranan önkoşullar:

  1. Türkiye'deki üniversite sınavını kazanmak, yani ÖSS sınavında 185 üstü puan alarak dört yıllık bir fakülteye yerleştirilmek

  2. Almanca yada İngilizce bilmek

  11 yıllık liselerden veya meslek liselerinden mezun olan adaylar, Türkiye'deki üniversite seçme ve yerleştirme sınavını (ÖSYM) kazandıklarını ve yerleştirildiklerini belgelemeleri halinde (ÖSYS sonuç belgesi) ve aşağıda belirtilen koşulları yerine getirmek kaydıyla

  - 1999 yılına kadar mezun olanlar öğrenci seçme ve yerleştirme sınavının her iki aşamasını da başarıyla vermeleri ve bunu belgelemeleri halinde (ÖSYM sonuç belgesi)

  veya

  - 2003 yılından itibaren 185 puandan fazla aldıkları ve bir yüksek öğretim programına yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde aynı yılın kış sömestrinde hazırlık sınıfına (Studienkolleg) kabul edilebilirler.
  Bu adaylar, önce bir yıl boyunca lise eğitimine benzer bir eğitim alacakları "Studienkolleg" denen bu hazırlık okullarına kayıt yaptırmak ve burada eğitim almak zorundadırlar. Bu bir yıllık eğitim sonunda yapılacak sınavı (Feststellungsprüfung) geçen adaylar üniversiteye devam etme hakkını elde edebilmektedirler. Sınava sadece bir sefer girmek mümkündür.

  Eğer "Studienkolleg"e gitmek istemiyorsanız, Türkiye'de kazandığınız ve yerleştirildiğiniz üniversitede en az iki yıl okumanız gerekmektedir. Ancak ondan sonra Alman üniversitesine kayıt (yani yatay geçiş) yaptırabilirsiniz.

  12 yıllık (Örn: Anadolu Liseleri, Alman ve Avusturya Liseleri, Özel Amerikan Robert Lisesi v.b.) genel liselerden mezun olan adaylar Türkiye'deki üniversite seçme ve yerleştirme sınavını (ÖSYM) kazandıklarını ve yerleştirildiklerini belgelemeleri halinde (ÖSYS sonuç belgesi),

  - 1999 yılına kadar mezun olan öğrencilerin seçme ve yerleştirme sınavının her iki aşamasını da başarıyla vermeleri ve bunu belgelemeleri halinde (ÖSYM sonuç belgesi)

  veya

  - 2003 yılından itibaren 185 puandan fazla aldıkları ve bir yüksek öğretim programına yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde gelecek yılın yaz sömestrinde ÖSYM sınavında yerleştirildikleri alanda yada buna benzer bir alanda Almanya'da doğrudan doğruya yüksek öğrenime kabul edilebilirler.
  Unutulmamalıdır ki; Öğrenci Türkiye'de üniversite seçme ve yerleştirme sınavında (ÖSYM) hangi branşı kazanmışsa Almanya'da da ancak o branşta yada benzer bir branşta eğitim alabilir.

  Önemli: 2003 yılından itibaren meslek liselerinden mezun olanlar, ÖSYM sınavına katılmadan doğrudan meslek yüksek okullarına kayıt yapabilmektedirler. Bu adaylar ancak 2 yıllık ön lisans eğitimlerini Türkiye'de tamamladıktan sonra Almanya'da eğitim alabilirler. Kısacası; Üniversite sınavında iki yıllık Meslek Yüksek Okulları (MYO) yada Açık Öğretim Fakülteleri (AÖF) kazanılmış ise, Almanya'ya eğitime gidilebilmesi için Türkiye'de MYO yada AÖF'de kazanılan bölümün ilk iki yılının Türkiye'de okunması gerekmektedir. Ancak bundan sonra Almanya'ya eğitim için gidilebilir.


  Dil Bilgisi
  Almanya'ya eğitime gitmeden önce yeterli derecede Almanca bilgisine sahip olunmalıdır. Almanca dil bilgisi, Alman üniversitelerinde öğrenime başlamadan önce bir dil sınavı ile belgelenmelidir. Bu dil sınavı (DSH-Prüfung) kolay olmadığı gibi yalnızca bir kez daha tekrarlanabilmektedir. Sınavda başarılı olunamadığı takdirde, üniversiteye geçici olarak yapılan kabul de iptal olur ve üniversiteyede kesin olarak kayıt yapılamaz. Bu durumda bir sömestir sonunda üniversitede, Goethe Enstitüsünde veya başka bir kurumda Almanca dil kursuna devam edildikten sonra dil sınavı tekrarlanır.


  Almanya'daki üniversiteler genelde MII veya MIII düzeyinde Almanca bilgisi istemekteler. Türkiye'de Almanca tedrisatlı okullardan (Alman Lisesi, Avusturya Lisesi yada Anadolu Liseleri) mezun olanların okullarından Almanca bildiklerine dair alacakları yazılar genellikle Alman üniversiteleri tarafından yeterli görülmektedir.
  Yada Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman Kültür Merkezlerinden dil seviye sınavından (en az ZMP yada ZOP) alınacak bir belge de genellikle kabul görmektedir.


  Türkiye'deki Alman Kültür Merkezleri ve telefonları:
  Ankara : 0312-419 56 92
  İstanbul : 0212-249 20 09; 0212-249 45 82
  İzmir : 0232-484 16 36

  Kontenjan kısıtı (Numerus Clausus)
  Belirli dallar için, örneğin tıp, diş hekimliği, iktisat, işletme, veterinerlik v.s. öğrenci kontenjanı ülke genelinde veya muhtelif üniversitelerde sınırlıdır (Numerus Clausus). Bu dallarda Alman üniversitelerinde yabancı öğrenciler için % 6-% 8 arası bir kontenjan ayrılmıştır. Adaylar başarı durumlarına (lise bitirme notu, üniversite ortalaması, v.s.) göre seçilmektedirler. Bu dallar için Almanca dil bilgisi başvuru sırasında belgelenmelidir. Yetersiz Almanca dil bilgisi kabul edilmeme nedenidir.

  Staj
  Bazı alman üniversiteleri kayıt yapmadan önce altı aylık bir ön staj yapılmış olmasını şart koşabilmektedir. Bu durumun da Alman üniversitelerinden sorulması gerekmektedir.

  Özellikle teknik yüksek okullarda olmak üzere bazı teknik bölümler için öğrenime başlamadan önce böyle bir stajın tamamlanması gerekmektedir.

  Ayrıca Almanya'daki firmalarda ücretli yada ücretsiz staj yapmak mümkündür. Bunun için önce firmalar ile yazışmak, daha sonra da staj vizesi almak gerekmektedir. Almanya'daki firmaların branşlara göre adreslerini İstanbul'daki Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası' ndan (Tel.: 0212- 259 11 95 yada 96) öğrenebilirsiniz.


  Fakat staj yapabilmek için mutlaka Almanca ya da İngilizce bilmek gerekmektedir.

  Staj için ayrıca Türkiye'deki uluslararası staj komitelerine de başvurabilirsiniz:
  AIESEC (Tel.: 0212-249 71 73; 0212- 245 61 57) işletme, iktisat veya iktisadi idari bilimler dallarında okuyanlara,

  IAESTE (Tel.: 0212-285 60 64) fen bilimleri, mühendislik, ziraat ve ormancılık dallarında okuyanlara,

  staj konusunda yardımcı olmaktalar. Yanlız bu komiteler staj yapmak isteyenleri önce muhakkak dil, genel kültür ve branş sınavlarına tabi tutmaktadırlar.


  Müzik ve Güzel Sanatlar Yüksek Okulları:
  Müzik ve güzel sanatlar yüksek okulları için özel koşullar geçerlidir. Güzel sanatlar veya müzik dallarında okumak isteyen adaylar Türkiye'deki üniversite sınavını kazanmış olsalar dahi Alman üniversitelerinde ayrıca bir özel yetenek sınavına girmek zorunda kalabilirler. Detaylı bilgi için lütfen üniversitenize başvurunuz.

  Almanya'da Uluslararası İngilizce Programlar (International Degree Programms in Germany)

  Almanya Federal Cumhuriyeti'nde 1998 yılından beri İngilizce eğitim alabileceğiniz uluslararası programlar da mevcuttur. Konu ile ilgili bilgiyi DAAD'nin İstanbul ve Ankara'daki Bilgi Merkezlerinden (IC) öğrenebilirsiniz.
  IC İstanbul (Tel.: 0212- 249 34 62)
  IC Ankara (Tel.: 0312- 419 35 54)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Kas 2009
 2. Cevap: Almanya'da Eğitim İçin Gerekli Şartlar

  Türk üniversitelerindeki öğrenimin tanınması

  Genel:
  Türk üniversitelerindeki başarılar Alman üniversiteleri tarafından dikkate alınmaktadır. Almanya'da üniversiteye kaydolurken, Türkiye'deki üniversite öğrenimindeki başarılar ve alınan dersler ibraz edilmelidir. Ancak Almanya'daki üniversitelerde öğrenim tamamen farklı bir sekilde düzenlenmiş olup, kısmen farklı ders içerikleri talep edilmektedir. Türkiye'deki "lisans" genellikle Alman "önlisansına" denk sayılmaktadır.
  Bu nedenle Türkiye'deki üniversitelerden mezun olan adaylar genelde Alman üniversitelerince üniversite mezunu sayılmayıp, ön lisans mezunu sayılmaktadırlar. Yani Türkiye'de okunan dört senenin iki senesi Alman üniversitelerince kabul görmektedir. Bu nedenle Alman üniversitesi yatay geçiş ya da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin Almancaya tercüme ettirilmiş not dökümlerine (transkript) bakarak fark derslerini vermelerini istenmekte ya da öğrencileri Türkiye'dekinden daha alt bir sömestreden üniversiteye kabul etmektedir.

  Master:
  Türkiye'deki "Master" (Yüksek Lisans Diploması) Almanya'da genellikle üniversite diplomasına (Diplom-Examen ) eş sayılmaktadır.

  Doktora:
  Almanya'da doktora için önkoşul genellikle Türk Yüksek Lisans Diploması veya Almanya'da üniversite bitirme sınavını (Examen) vermiş olmaktır. Ancak bunların dışında herşeyden önce danışmanlık yapacak bir Alman profesör veya üniversite enstitüsü ile irtibat kurmak ve bir danışman bulmak gerekmektedir. Doktora çalışmasına danışmanlık yapacak bir kişi bulduktan sonra başvuru işlemlerinin yapılması uygundur.

  Alman üniversitelerinden mezun olanlar ise, gerek Almanya'da gerekse Türkiye'de (Türkiye'de yüksek lisans okumadan) direkt doktor eğitimine başlıyabilirler.

  Yurtdışından alacağınız üniversite diplomanızın Türkiye'de yüksek lisans diplomasına denkliğinin yapılabilmesi için, okuyacağınız üniversitenin en az 10 sömestirlik (yani beş yıllık) olması gerekmektedir. Ancak bu tür üniversitelerden alınacak diplomaların YÖK tarafından yüksek lisans diploması olarak denkleşterilmesi sözkonusudur. (03.03.1997 tarih ve 97.7.440 sayılı YÖK Yürütme Kurulu Kararı)

  Alman üniversitelerine son başvuru tarihleri
  Almanya'daki üniversitelere başvuru için iki tarih belirlenmiştir.
  Yaz dönemi (Nisan-Temmuz) için 15 Ocak;
  Kış dönemi (Ekim-Ocak) için 15 Temmuz


  Başvuru ve istenilen belgeler bu tarihlere kadar gitmeyi arzu ettiğiniz üniversitenin yabancı öğrenciler dairesinin eline geçmiş olmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Çıkabilecek bazı sorunları süre bitiminden önce açıklığa kavuşturmak maksadıyla, başvurunuzu mümkün olduğunca erken gönderiniz.

  Almanya'daki üniversitelere bazı branşlar için sadece kış dönemine başvuru yapılabilmektedir. Bu branşları Alman üniversitelerinden sorunuz.

  1999 yılından sonra oluşan yeni sınav sistemine göre ÖSYM sınav sonuçları Temmuz ayı sonunda ve yerleştirildiğinize dair sonuçlar ise Eylül ayı içerisinde belli olmakta ve bu yüzden de 15 Temmuz'a kadar başvurular yapılamamaktadır. Bu nedenle üniversite sınavına yeni girmiş adayların Almanya'daki üniversitelere müracaat edebilecekleri ilk tarih 15 Ocak tarihidir. Bu nedenle;
  her ihtimale karşı dönem kaybetmemek ve açıkta kalmamak için lütfen Türkiye'de kazandığınız üniversiteye kaydınızı yaptırınız!

  Şayet Alman üniversitesi sizi kabul ederse Türk üniversitesindeki kaydınızı dondurup gidiniz.

  Lisan kursları
  Her Alman üniversitesinde dil kursları verilmediği gibi, bazılarında yalnızca ileri düzey kursları mevcuttur. Hatta bazı üniversitelerde (Örn: Münih'te) bu kurslar ücrete tabidir. Hatta bazı üniversiteler Almanca dil bilgisini başvuru sırasında belgeleyemeyen adayları kabul etmemektedir. Bu nedenle gitmyi arzu ettiğiniz üniversitenin koşulları hakkında önceden mutlaka bilgi edininiz.

  Bazı üniversiteler yabancı öğrencilerden müracaat anında en azından Temel Düzeyde Almanca bilgisi (Grundstufenkenntnisse) istemektedir. Dil kurslarının olup olmadığını, tarihlerini ve ücretlerini lütfen Alman üniversitelerinden öğreniniz. Eğer dil kursları yoksa Alman üniversitelerinin önereceği bir dil kursuna gidiniz.

  Üniversite haricinde gideceğiniz özel dil kursunuz haftada beş gün ve en az 20 saat olmalıdır. En ideali haftada 40 saatlik, yani günde 8 saatlik bir yoğun dil kursuna gitmenizdir. Çünkü bu durumda Alman üniversitelerinin istediği seviyeye 6 ay hatta daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

  İstanbul'daki Alman Kültür Merkezi'nde de dil kursları düzenlenmektedir. Lütfen dil kursları ile ilgili bilgileri telefon edip sorunuz.

  Öğrenim harcı
  Almanya'da öğrenim genellikle ücretsizdir. Yani öğrenim harcı (özel üniversiteler hariç) alınmamaktadır. Ama her sömestre için sağlık sigortası priminin (yaklaşık 225 Euro) ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca Almanya'da geçiminizi temin edebilmeniz için (kira, yiyecek-içecek, yol ve kitap masrafı v.b. masraflar için) her ay yaklaşık 650 Euro gereklidir. Öğreniminizi kendinizin finanse etmeniz gerektiğini gerçekçi olarak gözönünde bulundurmanız gerekmektedir.

  Çalışma izni
  Öğrenci vizesi alanlar Almanya'da ancak oturma iznine sahiptirler. Çalışma izinleri yoktur. Bu nedenle çalışmaları da mümkün değildir.
  Fakat bazı eyaletlerde, özellikle yaz tatillerinde çalışmak ya da part time çalışmak mümkündür. Bu konuda Alman üniversitelerinin öğrenci işlerine (Studentenwerk) başvurulabilir.

  Öğrenim kredisi
  Ebeveynlari en çok üç yıl önce Almanya Federal Cumhuriyeti'nden ayrılmış olan yabancı öğrenciler bazı şartlar altında Federal Öğrenim Teşvik Yasasından (BaföG) (Federal Öğrenimi Destekleme Kanunu) çerçevesinde öğrenci kredisinden yararlanabilirler (ayda yaklaşık 650 Euro).

  Bu konuda bilgi ve form almak için lütfen herhangi bir Alman üniversitesinin öğrenci işlerine (Studentenwerk) başvurunuz.

  Burslar
  Burs imkanları çok kısıtlı olup, genelde lisans (resim, müzik ve güzel sanatlar alanında) yada yüksek lisans mezunlarına verilmektedir. Burslar ile ilgili bilgileri konsolosluk yada elçilik kültür bölümünden yada DAAD'den öğrenebilirsiniz.

  Burslar için ayrıca başvuruda bulunulabilinecek bazı kurum ve vakıflar şunlardır:


  DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft)

  AvH (Alexander-von-Humboldt-Stiftung)

  CDG (Carl Duisburg Gesellschaft)

  FES (Friedrich Ebert Stiftung)

  KAS (Konrad Adenauer Stiftung)

  Konaklama imkanı
  Alman üniversiteleri kampüslerinde konaklama imkanı mevcut olmadığından, eğitime gitmeden önce konaklayacağınız yeri ayarlamanızı tavsiye ederiz. Konaklama ile ilgili olarak üniversite öğrenci işlerinden faydalanabileceğiniz gibi, aşağıdaki kurumlara da müracatta bulunabilirsiniz.

  Mitwohnzentrale

  Homecompany

  Studentenwohngemeinschaft

  Studentenwohnung
   
 3. Cevap: Almanya'da Eğitim İçin Gerekli Şartlar

  Alman üniversitelerine başvuru
  1- Önce Alman üniversitelerinden başvuru formlarını isteyiniz ve başvuru şartlarını öğreniniz. Alman üniversiteleri birbirlerinden bağımsız olduklarından, farklı başvuru şartları öne sürebilimektedirler.

  Alman üniversitelerinden başvuru formu istemek için örnek mektup:

  Sol üst: Adınız ve adresiniz
  Sağ üst: Tarih

  Metin:
  Sehr geehrte Damen und Herren,
  ich möchte an Ihrer Hochschule im Studiengang.................... (okumak istediğiniz bölüm yada bölümleri belirtiniz) studieren und bitte Sie um Übersendung der entsprechenden Formulare und Unterlagen.
  Mit bestem Dank im voraus
  (İmza)


  Eğer dil kursları, öğrenci yurtları v.s hakkında da bilgi edinmek istiyorsanız bunu da mektupta ayrıca belirtiniz.


  1- İlk başta mektup haricinde başka evrak (diploma, not dökümü v.b.) göndermeyiniz.

  2- Alman üniversitesi size gerekli bilgi ve formları 2 ila 4 hafta içinde gönderecektir
  3- Formları Almanca bilen bir arkadaşınızın yada tercüme bürosu yardımıyla eksiksiz doldurunuz
  4- Üniversitlerin sizden talep ettiği tüm belgeleri önce Almanca'ya yeminli tercüme yaptırın, daha sonra ise noterden ve İstanbul Valiliği yada bulunduğunuz ilin Valiliğinden "Apostel Tasdiği" yaptırarak üniversiteye posta yoluyla iadeli taahhütlü olarak gönderin. Konsolosluğumuz bu tür tasdikleri yapmamaktadır.

  Genelde Alman Üniversiteleri tarafından istenilen belgeler
  Liseyi yeni bitirenler için:
  1. Almanca/İngilizce yazılmış özgeçmiş
  2. Lise diploması
  3. ÖSS Sınav Sonuç Belgesi (kazandı belgesi)
  4. ÖSYS Sınav Sonuç Belgesi (yerleştirilme belgesi)
  5. Lise son sınıf not dökümleri
  6. Almanca/İngilizce dil düzeyinizi gösteren belgeler


  Üniversite öğrencileri için:
  1. Almanca/İngilizce yazılmış özgeçmiş
  2. Lise diploması
  3. 1998 ve daha önce yerleştirilenler: ÖSYS II. Sınav Sonuç Belgesi (yerleştirilme belgesi)
  4. 1999 ve daha sonra yerleştirilenler: ÖSS Sınav Sonuç Belgesi (kazandı belgesi) ve ÖSYS Sınav Sonuç Belgesi (yerleştirilme belgesi)
  5. Üniversitede okuduğunuza dair öğrenci belgesi
  6. Not dökümleri
  7. Varsa Staj Belgeleri
  8. Varsa LES Sonuç Belgelesi
  8. Almanca/İngilizce dil düzeyinizi gösteren belgeler


  Üniversite mezunları için:
  1. Almanca/İngilizce yazılmış özgeçmiş
  2. Lise diploması
  3. 1998 ve daha önce yerleştirilenler: ÖSYS II. Sınav Sonuç Belgesi (yerleştirilme belgesi)
  4. 1999 ve daha sonra yerleştirilenler: ÖSS Sınav Sonuç Belgesi (kazandı belgesi) ve ÖSYS Sınav Sonuç Belgesi (yerleştirilme belgesi)
  5. Üniversite diploması ya da çıkış belgesi
  6. Not dökümleri
  7. Varsa Staj Belgeleri
  8. LES Sonuç Belgesi (LES=Lisansüstü Eğitim Sınavı Sonuç Belgesi)
  9. Varsa yüksek lisans not dökümleri
  10. Varsa staj belgeleri
  11. Almanca/İngilizce dil düzeyinizi gösteren belgeler


  Asılları Türkçe olan bu belgeleri üniversiteye yollanmadan :

  · Yeminli tercüme (Almanca yada İngilizce'ye)
  · Noter tasdiği
  · Apostille tasdiği (Kaymakamlıklardan)


  yaptırılarak başvuru formu ile birlikte en geç 15 Ocak ya da 15 Temmuz'a kadar Almanya'da üniversitede olacak şekilde posta yoluyla ve iadeli taahütlü olarak üniversiteye gönderiniz. Belgelerin en geç belirtilen tarihlerde üniversitelerde olması gerekmektedir.

  Şansınızı arttırmak için mümkünse birden fazla üniversiteye müracaat ediniz !

  Postahaneden alacağınız iadeli taahhütlü belgesini ve başvuru belgelerinizin fotokopilerini lütfen saklayınız.

  Müracaat belgeleriniz Almanya'daki üniversitelere ulaştıktan sonra sizlere muhakkak olumlu yada olumsuz bir cevap verilecektir. Eğer cevabınız olumlu ise, yani Almanya'daki üniversite tarafından kabul görmüşseniz sizlere kabul belgeniz (Zulassungsbescheid) gönderilecektir. Kabul belgeniz elinize ulaşır ulaşmaz, hiç vakit kaybetmeden kendinize Almanya'daki geçiminizi temin edecek (aylık olarak en az 650,- EUR) bir garantör bulmanız gerekmektedir. Garantörünüz geçiminizi temin edeceğine dair size bir taahhütname (garanti belgesi) vermek durumundadır.

  Garanti Belgesi
  Garanti belgesini Almanya (Alman ya da Türk olabilir, akraba olma zorunluluğu yoktur) ya da Türkiye'deki bir tanıdığınızdan alabilirsiniz.

  Garanti belgeniz Almanya'dan alınacaksa, kefiliniz sizin adınıza çıkartacağı ve Alman Yabancılar Kanunu madde 84'e uygun öğrenim için davetiyeyi (Verpflichtungserklärung) yabancılar dairesinden alıp ve yabancılar dairesine tasdiklettirilip size gönderilmesi gerekmektedir. Belgenin Almanca adı:

  (Verpflichtungserklärung gem. § 84 zwecks Studium).

  Size garanti belgesini verecek olan yakınınız yada tanıdığnızın maaşına ve geçindirdiği aile fertleri sayısına lütfen dikkat ediniz. Kefiliniz size her ay en az 650 Euro verebilecek durumda olmalı ve kefilinizin her ay düzenli bir geliri olmalıdır. Eğer tanıdıklarınızdan hiç kimse size aylık 650,- Euro verebilecek durumda değilse, bu durumda garanti belgenizi (taahhütnamenizi) örneğin bir kişiden 250,- Euro, bir diğerinden 250,- Euro ve başka birinden de yine 150,- Euro olmak üzere, toplam 650,- Euro edecek şekilde üç ayrı garanti belgesi de alabilirsiniz. Fakat bu durumda yabancılar dairesinin yürüteceği soruşturma süresi ve işlemleri de daha uzun süre alacaktır.

  Eğer Alman Yabancılar şubesi taahhütnameyi vermeden önce öğrencinin Türkiye'den vizeye müracaat etmesini istiyorsa, bu durumda öğrencinin taahhütnamesiz eğitim vizesi için müracaatta bulunması ve vize müracaat formlarına Almanya'daki kefili ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi (Adı ve Soyadı, Almanya'daki ikmetgah adresi ve Telefon numarası) vermesi gerekmektedir.
  Garanti belgeniz Türkiye'den alınacaksa, yani kefiliniz Türkiye'de ise, kefilinizin (Almanya'da doğabilecek eğitim masraflarınızı aylık en az 650,- EURO olarak karşılayacağını beyan ettiği) ve noterden alacağı taahhütnameyi noterden tasdiklettirmesi ve Almanca tercümesi ile (tercüme de noterden tasdik ettirilmelidir) birlikte size vermesi gerekmektedir. Bu durumda Alman Konsolosluğunun vize bölümü sizden ayrıca kefilinizin gelir durumunu gösteren belgeleri isteyecektir. Bunlar kefiliniz çalışıyorsa iş evrakları (yani vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, maaş bordrosu v.b.), emekli ise; emekli maaşını gösteren belgeler, hesap cüzdanları v.b. belgelerdir.
   
 4. Cevap: Almanya'da Eğitim İçin Gerekli Şartlar

  Cok önemli bilgiler sunuyorsun paylasinmin icin tesekürler Wish.
   
 5. Cevap: Almanya'da Eğitim İçin Gerekli Şartlar

  Türkiye'deki noterlerden alınacak Taahhütname için örnek metin:

  TAAHHÜTNAME

  Ben (doğum tarihi ve yeri) doğumlu (Adınız ve Soyadınız) Almanya'da göreceği dil kursu ve üniversite eğitimi süresinca doğabilecek eğitim ve yaşam masraflarını aylık en az 650,- EURO'ya kadar karşılayacağımı taahhüt ederim.

  Noterden alacağınız bu taahhütnameyi bir yeminli tercümanaverip Almanca'ya tercüme ettirmeniz ve noter tasdiği yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptırdıktan sonra ve gerekli diğer belgelerinizi de tamamladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede öğrenci / lisan kursu vizesi için müracaat etmeniz gerekmektedir.

  Belgelerinizi tamamladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede Öğrenci/Lisan Kursu vizesi için müracaat etmeniz gerekmektedir.

  Öğrenci /Lisan kursu vizesi için gerekli belgeler
  1- Alman üniversitesinden başvuru yaptığınızı teyit eden başvuru teyit belge (Bewerberbestätigung) [bu belge siz başvuru formlarını Alman üniversitesine yolladıktan sonra Alman üniversitesi tarafından size 2 ila 4 hafta içinde gönderilir. Bazen Alman üniversiteleri bu belgeyi yollamayıp son müracaat tarihini bekler ve o tarihten sonra kabul yada ret belgesini yollayabilir. Eğer size bir başvuru teyit belgesi gönderilmişse, bu belge üniversitenin sizi kayıt ya da kabul ettiği anlamına gelmez! Bu belge sadece başvurunuzu teyit eden bir belgedir ] yada Alman üniversitesi kayıt belgesini size ancak yeterli Almanca biliyorsanız "Zulassungsbescheid" (Kabul Belgesi) adı altında Şubat/Mart ya da Ağustos/Eylül aylarında gönderir.)
  2- Lisan Kursu Kayıt belgesi ile ücretin ödendiğine dair makbuz. [ Almanca bilmeyenler Almanya'daki bir dil kursundan (bu üniversitenin kendi dil kursu da olabilir) kesin kayıt belgesi almalıdırlar. Kurs haftada beş gün ve en az 20 saatlik olmalıdır! Hatta kurs ücretinin peşinen yatırıldığına dair makbuz da alınırsa iyi olur. Yalnız bu durumda dil kursu ile görüşün. Eğer vize alamazsanız size paranızı geri iade edeceklerini garanti etsinler.]
  3- Türkiye'deki lise yada üniversite diplomanız yahut üniversiteden öğrenci belgesi ile bu belgelerin Almanca'ya tercüme edilmiş ve noter tasdiği yapılmış suretleri
  4- Türkiye'de ikamet eden anne ve/veya babanın muhtarlıktan alınacak ikamet belgeleri ile bu belgelerin Almanca'ya tercüme ettirilmiş suretleri
  5- Eğitim taahhütnameniz (Bkn: Garanti Belgesi )
  6- Öğrenim süresi boyunca geçerli olan bir pasaport.
  7- Konsolosluktan alınacak iki adet uzun süreli eğitim için vize formu
  8- Formlara yapıştırılmak üzere son zamanlarda çekilmiş vesikalık iki resim
  9- 25,- EURO Vize ücreti
  Tüm evraklar iki forma ilave olarak ikişer nüsha olmalıdır!

  Müracaat dosyanızın bir nüshası müracaat ettiğiniz Alman Elçiliği yada Konsolosluğu vize bölümü tarafından Almanya'da başvurduğunuz üniversitenin bulunduğu şehirdeki yabancılar dairesine (Ausländerbehörde) doğrulukları araştırılmak üzere gönderilir. Yabancılar dairesinin araştırmaları genelde altı ila sekiz hafta arasında değişebilmektedir. Yabancılar dairesi yürüttüğü soruşturma sonucunda Türkiye'deki vize bölümüne bilgi aktarır. Yabancılar şubesinden alınan bilgi doğrultusunda Türkiye'deki vize bölümü vizenizi verir. Almanya'daki vize araştırmalarını kısaltmak için, mümkünse garanti belgesini veren kefil, dil kursu ve üniversite aynı şehirde, bu mümkün değilse en azından aynı eyalet sınırları içinde olmasına dikkat ediniz.

  DİKKAT
  Turistik veya ticari vize öğrenci vizesine çevrilemez ve uzatılamaz.
  Bu nedenle muhakkak Türkiye'deki bir Alman temsilciliğine (konsolosluk yada büyükelçilik) öğrenci vizesi için başvurun. Öğrenci vizesi ilk aşamada üç ay olarak verilir. Alacağınız bu vize ile Almanya'ya girişinizi yaptıktan sonra bu vizenizi her altı ayda yada yılda bir uzattırmak durumundasınız. Bu konuda nereye nasıl başvurulacağını öğrenmek için Alman üniversitelerin öğrenci işlerinden (Studentenwerk) yardım isteyebilirsiniz.
  Daha ayrıntılı bilgi için Türkiye'deki Alman temsilciliklerinin kültür ataşeliklerine ya da öğrenci vizesi bölümlerine müracaat edebilirsiniz.

  Alman Büyükelçiliği Ankara
  Tel.: 0312- 426 54 65-67 yada 0312 - 455 51 00
  Alman Konsolosluğu İstanbul
  Tel.: 0212 - 334 61 00
  Alman Konsolosluğu İzmir
  Tel.: 0232-421 69 95-96
   
Yükleniyor...