Almanyadan emekli olanlara çifte vergi kesintisi bitiyor

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 19 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Gurbetçi emekliye vergi müjdesi
  Almanya ve Türkiye arasında çifte vergilendirmelerin önlenmesi için karşılıklı imzalar atıldı. Kesin dönüş yapan emekli gurbetçilerden çifte vergi kesilmeyecek.
  Türkiye ile Almanya arasında ''Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'' imzalandı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Almanya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette kendisine eşlik eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un huzurunda anlaşmaya imza attılar.

  İmza töreni, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue'de yapıldı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi.

  Gül ve Wulff, heyetlerarası görüşmelere başkanlık ediyor. İki Cumhurbaşkanı daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

  GURBETÇİ EMEKLİLERE ''VERGİ'' MÜJDESİ
  Çifte Vergilendirme Anlaşması'na göre, Almanya'da çalışıp, emekli olan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk vatandaşlarından yıllık maaşı 10 bin avroya kadar olanlardan vergi alınmayacak. Yıllık emekli maaşı 10 bin avroya kadar olan gurbetçilerin, Almanya'da çalışıp Türkiye'ye dönüş yapan emekli Türk vatandaşlarının yüzde 90'ına tekabül ettiği belirtildi.

  Yıllık emekli maaşı 10 bin avroyu aşan vatandaşlardan ise Almanya tarafından en düşük vergi oranı olan yüzde 10'luk kesinti yapılacak.

  Anlaşmayla, her iki ülkenin vatandaşlarının ödenmeyen vergilerinin takip ve tahsilatında Türkiye ile Almanya daha etkin işbirliği içerisinde olacak.