Alo Ne Demek

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 26 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Alo Ne Demek
  Alo Ne Demektir
  Telefonu her açtığımızda "Alo" deriz ya, meğer bu "Alo" bir sevgilinin adıymış...

  Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo 'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisidir.

  Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi.

  Allessandra Lolita Oswaldo zaman geçtikçe telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti.

  Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu.

  O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı.

  Bugün hepimizin kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze gelmiştir.
   
Yükleniyor...