Amatör telsizcilik

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 13 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Amatör telsizcilik nedir
  Amatör telsizcilik hakkında bilgi
  Türkiye'de Amatör Telsizcilik

  Amatör telsizcilik

  Hiçbir menfaat gözetmeksizin ve beklemeksizin kendilerine ayrılmış frekans bandlarında haberleşme yapan kimseye amatör telsizci, bu uğraşa amatör telsizcilik denilir. Amatör telsizciler "radyo amatörü" olarak da anılmaktadırlar. Amatör telsizcilik, gittikçe daha çok ilgi duyulan ve yayılan bir hobidir. Günümüzde, Dünya üzerinde 1,5 milyona yakın radyo amatörü olduğu tahmin edilmektedir. Amatör telsizciler sadece haberleşme yapmakla kalmayıp aynı zamanda elektronik ve haberleşme tekniği konularında çalışma ve araştırmalar da yaparlar. Haberleşmede büyük bir çığır açan tek yan band (SSB- Single Side Band) tekniği amatör telsizcilerce bulunmuştur. Amatör telsizciler haberleşmelerinde çağrı işareti kullanmak zorundadırlar. Ayrıca yapılan görüşmelerin tarih, saat, frekans ve sinyal gücü olarak kaydedilmesi zorunludur. Amatör telsizciler, bulundukları yerde kendi aralarındaki telsiz görüşmelerini VHF ve UHF bandında yaparlar. Bu haberleşme, iki cihazın birbiri ile doğrudan haberleşmesi şeklinde (simpleks) olabileceği gibi, amatör telsizcilik kuruluşlarının kurdukları VHF veya UHF bandında çalışan tekrarlayıcı istasyonlar vasıtası ile de olabilir. Türkiye'de bulunan bütün tekrarlayıcı istasyonlar, 2 metre ve 70 cm amatör bandında çalışmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı uzak mesafe haberleşmelerini ise kendi kurdukları istasyonlarındaki HF (high frequency - 1,8 ilâ 30 MHz arasındaki kısa dalga bantlarında çalışan) cihazları ile ve amatör telsizcilere tahsis edilen frekanslarda yaparlar.

  Türkiye'de Amatör Telsizcilik

  Türkiye'de, 3222 sayılı Kanun sebebiyle uzun yıllar amatör telsizcilik yasaklanmış ve ancak 1983 yılında çıkan 2813 sayılı Kanunla tanınmıştır. Türkiye'de amatör telsizcilik 2813 sayılı kanuna dayanarak çıkarılan "Amatör Telsizcilik Yönetmeliği"[2] ile düzenlenmektedir. Amatör telsizci olmak için açılan sınavlara girerek başarılı olmak gerekmektedir. Söz konusu sınav 4 bölümden oluşmaktadır. Konular sırasıyla; Teknik, İşletme, Mevzuat (Kanunlar ve Yönetmelikler) ve son olarak da Mors alfabesidir. Eskiden bu sınav Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılmaktaydı. 23/10/2008 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 43 üncü maddesi ile amatör telsizcilik düzenlemesi yeniden yapılmış ve amatör telsizcilik belgesinin Telsiz İşletme Müdürlüğü'nce verileceği hükme bağlanmıştır. Telsiz İşletme Müdürlüğü şu an Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunmaktadır. Türkiye'de amatör telsizciler girdikleri sınavın sonucuna göre A , B veya C sınıfı lisans almaktadırlar.

  A sınıfı amatör telsizciler amatörlere açık tüm bandları ( Yasal güç ile ) ,

  B sınıfı amatör telsizciler sadece 144 MHZ , 430 MHz ve 7 MHz ( QRP ) amatör bandları ( Yasal güç ile ) kullanabilirler.

  C sınıfı amatör telsizciler sadece 144 MHZ ve 430 MHz amatör bandları ( 5 Watt El Telsizi ile ) kullanabilirler.

  Bu sınavda başarılı olan amatör telsizcilere bir çağrı işareti verilir. Çağrı işaretlerinde sırasıyla Türkiye'nin işareti olan TA (TANGO-ALFA),TB (TANGO-BRAVO),TC (TANGO-CHARLIE),YM (YANKEE-MIKE) öneklerinden birisi ile amatör telsizcilerin bulundukları bölgeyi gösteren bir rakam (Örnegin Trakya için 1, Ankara için 2, Nevşehir için 5) ve son ek olarak 2 veya 3 adet alfabetik sıraya göre verilmiş harf grubu bulunmaktadır. (TA1A,TB1D,TB2BEY,TB2PIU,TA2ET,TB2EH,TA3CY,TA3DN,TA4BYB, TA5GFA, gibi).


  alıntı viki
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Amatör telsizcilik
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  548
 2. Ezlem
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  2,977