Ambalajı açılmış ürünleri hemen tüketilmeli

'Bunları biliyormusunuz' forumunda DiScOvErEr tarafından 2 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Serkan Durmuş, bilinçli bir tüketici olmanın sadece güvenilir ve kaliteli bir ürünü almakla değil, aynı zamanda satın alınan ürünlerin en iyi şekilde muhafaza edilerek tüketilmesi ile mümkün olabileceğini söyledi.

  [​IMG]


  Gıdaların saklanması ve ambalajı ile ilgili dikkat edilmesi gereken kurullarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Serkan Durmuş, "Süt ve süt ürünleri, ambalajları açılmadığı takdirde üzerinde yazılı olan muhafaza koşullarında (sıcaklık ve saklama yeri) son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur. Mikroorganizmaların çok kolay üremesi nedeniyle bu ürünler, ambalajları açıldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir. Bu süre pastörize sütler için 3 gün, sterilize edilmiş (UHT) sütler için 5-7 gündür. Krem peynir gibi yumuşak peynir türleri ambalajı açıldıktan sonra 1 hafta, tulum peyniri gibi sert peynirler ise açıldıktan sonra 3-4 hafta içerisinde tüketilmelidir." dedi.

  Un, şeker, kuru bakliyat türü kuru gıdaların cam kavanozlarda, kuru ve serin yerlerde saklanması gerektiğini dile getiren Durmuş şöyle devam etti: "Meyve ve sebze ürünleri buzdolabı koşullarında saklanmalıdır. Çabuk bozulabilen ürünler olması sebebiyle, kısa zamanda tüketilebilecek ve yeterli miktarlarda satın almak hem ekonomik açıdan hem de ürünlerin sağlıklı tüketilmesi açısından önemlidir. Ambalajı açılmış salam, sosis gibi şarküteri ürünleri buzdolabında 3 gün süreyle tutulabilir. 3 gün içinde tüketilmeyecek olan et ürünleri dondurularak 6 ay muhafaza edilebilir. Çiğ et ürünleri herhangi bir işlem görmeden buzdolabında 2-3 günden fazla saklanırsa bozulma gösterecektir. Daha uzun süre muhafaza edilmek isteniyorsa böyle ürünleri pişirmek ya da dondurmak gibi işlemler uygulanmalıdır."

  Ürünlerin buzdolabında renk, tat ve koku değişikliğine uğramadan saklanabilmesi için öncelikle cam kapları öneren Durmuş, dondurulmuş ürünlerin ise buzluklarda ve derin dondurucularda saklanması gerektiğini kaydetti. Gıda Mühendisi Durmuş, gıdaların derin dondurucuda alüminyum folyo yerine, plastik torbalara koyarak veya streç filme sararak dondurmanın daha doğru olacağını da hatırlattı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Oca 2013
 2. Cevap: Ambalajı açılmış ürünleri hemen tüketilmeli

  Biliyodum Disco Amca Şaka Şaka Bilmiyodum :D
   
 3. Cevap: Ambalajı açılmış ürünleri hemen tüketilmeli

  Bir kaçını biliyordum ama detay öğrenmiş olduk eline sağlık...
   
 4. Cevap: Ambalajı açılmış ürünleri hemen tüketilmeli

  Dikkat ettiğim ve önemsediğim bir konu sağol Discoverer:f63:
   
Yükleniyor...