Amiloid Nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 10 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Amiloid Nedir?
  Amiloid Ne İşe Yarar
  Amiloid  Kronik tüberkülozlu, romatoid artritli, frengili veya osteomiyelitli bazı hastaların kan damarlarının duvarları ve bağdokularmda özel bir madde depolanır. Bu madde, nişastayı andırdı*ğından, amiloid diye adlandırılmıştır. Amiloid, biriktiği organın çalışmasını bozar, çünkü, bağdokusunun normalde destek olduğu organın özel dokusunun yerini alıp, bağdokusunu da şişirir. Amiloid yaygın hale geldiği zaman öldürücü olabilir.

  Amiloidoz çeşitli doku ve organlarda "amiloid" adı verilen protein çökmesi ile oluşan bir hastalıktır. Uzunca bir süredir kontrolsüz olarak devam eden iltihabı reaksiyon sonucunda gelişir. Böbrekler, karaciğer, dalak, damarlar, kalp gibi dokularda çöken "amiloid" proteini bu organların fonksiyonlarını bozar. Böbreklerin süzme yeteneğinin bozulması sonucu idrarla protein kaybı, belirli bir süre sonrada böbrek yetersizliği gelişir.

  Erkeklerde ve eklem tutulumu olan hastalarda amiloidoz gelişme riski daha yüksektir. Ayrıca genetik faktörlerin (ailevi Akdeniz ateşi mutasyonlarının türü, diğer genlerdeki değişiklikler gibi) de amiloidoz riskini belirlemede önemli olduğu düşünülmektedir.

  [DIKKAT]Bu Bilgiler Doğru Olmayabilir.Siz Her İhtimale Karşı Doktorunuza Başvurun[/DIKKAT]
   
Yükleniyor...