Anadolu'da bulunan tarihi ve turistlik yerler

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 5 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Anadolu'da bulunan turistik yerler

  Nevşehir’deki peribacalarından, Kayseri’deki Kapuzbaşı şelalelerine, Niğde’de bulunan Çiftehan Kaplıcaları’ndan, Kırşehir Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ne kadar tarihi ve turistik yerler, ziyaretçilerin ilgisini bekliyor.

  Kayseri’deki Erciyes Kayak Merkezi, yaz aylarında da en çok tercih edilen mesire yerleri arasında yer alıyor. Yaz aylarında şehrin sıcağından bunalanlar, Erciyes’e gitmeyi tercih ediyorlar. Hafta sonu mangal eşliğinde piknik yapmak isteyenler ise Beştepeler Parkı’nı tercih ediyor.

  Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Nevşehir’de, tüf kayaların aşınmasıyla ortaya çıkan peribacaları, turistleri büyüleyici bir güzelliğe davet ediyor. Göreme Açıkhava Müzesi, Zelve Örenyeri, Paşabağları, Uçhisar Kalesi, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri en çok ziyaret edilen tarihi yerler arasında bulunuyor. Niğde’de yılda 300 bin kişiye hizmet veren Çiftehan Kaplıcaları, orta ve dar gelirlilerin de gidebileceği ekonomik seçenekler sunuyor. Niğde’de Kayardı Bağları Mesire Alanı, Fertek Fatih Parkı, Bahçeli Gezi ve Mesire Alanı, Elmaderesi yürüyüş gezi ve mesire alanı, Gebere Barajı Mesire Alanı, Gümüşler Barajı Mesire Alanı, Keten Çimen Mesire Alanı, Demirkazık Gezi ve Mesire Alanı gibi çok sayıda günübirlik gidilebilen bölge, yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor.

  Kırşehir’de, Cacabey Medresesi kentin en önemli tarihi eserlerinden biri sayılıyor. Yüz binlerce ördeğin ve leyleğin konaklama alanı haline gelen Seyfe Gölü Kuş Cenneti kuş gözlemcilerinin ilgisini çekiyor. Kaman ilçesi yakınlarındaki Kalehöyük’te Japon Bahçesi, turistlerin ilgi odağı haline geliyor.

  Konya'nın Tarihi ve Turistik Yerleri

  Konya her tarafı târih kokan bir şehirdir. Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar bu ilde çok sayıda ve değerli târihî ve sanat eserleri bırakmışlardır. Türk târihinin en eski ve kıymetli eserlerini sînesinde barındıran Konya, ayrıca bir gönül diyârıdır.

  Türk mîmârî anıtlarının zenginliği bakımından Konya, Türkiye şehirleri içinde İstanbul, Bursa ve Edirne’den sonra yer alır. Târihî ve sanat eserlerinin çoğu kaybolmuş olmasına rağmen çok zengin bir hazîneye sâhiptir. Selçuklu eserleri en çok bu ildedir. Bozkır ortasında bir medeniyet âbidesidir. Başlıca târihî eserleri şunlardır:

  Gevale Kalesi: Takkeli Dağının bir yamacında sarp ve sivri tepe üzerinde yapılmıştır. Bu bölgenin kilit noktasıdır. Haçlı seferlerinde Selçuklu sultanları bu kaleye çekilmişlerdir. Selçukluların siyâsî suçluları burada hapsedilmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Kas 2013
Yükleniyor...