Anason ve Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 11 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Anason
  Anasonun Yararları  Vatanı Asya'dır. Maydanozgillerden yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak ve böbrek şeklindedir.

  Çiçekleri beyazdır meyveleri küçüktür. Meyvelerinde "Anethol" vardır. Kokucu ve yakıcı lezzettedir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır.


  Faydası :

  Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Sindirimi kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Tıkanıklıkları açıcıdır.Kusmaları ve ishali keser.  Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar.  Astım, nefes darlığı, balgam, ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser.Bronşit, nefes darlığı, astım, ağız kokusu giderir, uykusuzluğu önler.İltihap kurutucudur. Yaşlılarda meme sarkmasını önler.  Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.
   
 2. Cevap: Anason ve Faydaları

  [​IMG]


  çok faydalı bi bitki
   
 3. Cevap: Anason ve Faydaları

  faydaları çok ama rakı fabrikasındaki kokusunu duymayın gitsin berbat bişi:f196::f196:
   
Yükleniyor...