Andre Agassi Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 13 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Andre Agassi hayatı
  Andre Agassi hakkında bilgi


  Andre Agassi 29 Nisan 1970 tarihinde, Nevada, Las Vegas, Amerikada doğdu. Babası Emmanuel “Mike Agassian tarafından küçük yaşta yoğun bir şekilde tenis eğitimi almaya başladı. Oğlunun ünlü bir Grand Slam olmasını çok arzulayan Agassian, göz koordinasyonunu geliştirmek için, Agassinin bebeklik karyolasının üzerine tenis topları asıyordu. Agassi, henüz beş yaşındayken, Jimmy Connors ve Roscoe Tanner gibi profesyonellerle pratik yapmaya başladı.

  [​IMG]

  1984de, bir tenis öğretmenliği gurusu olan Nick Bollettierinin, Floridadaki tenis akademisine yazılan Agassi, 1986da, profesyonel oldu ve 1987de, Itaparicada, ilk yüksek dereceli tekler ünvanını kazandı. 1988de, altı tane daha turnava kazananan Agassi, o sene aralıkta, iki milyon dolarlık bir para ödülünün sahibi oldu. Sadece kırk üç turnuva oynayarak kazandığı bu miktar ile, bunu en hızlı başaran oyuncu olarak tarihe geçti.

  Turnuvalardaki güçlü performanslarıyla geleceğin Grand Slam şampiyonu olarak adından söz ettirmeye başlayan Agassi, 1990da ilk Grand Slam finaline, Andrés Gomeze dört sette yenildiği French Openda çıktı. O sene daha sonra, US Openda, kendisi gibi genç bir yıldız olan Pete Samprasa yenildi. 1991de, ikinci kez çıktığı French Open finalinde Bollettierinin tenis akademisinden eski arkadaşı olan Jim Courierle karşılaşan Agassi, beş setlik finalde kupayı Couriere kaptırdı.

  1988-1990 arası, Agassi, Wimbledonda oynamamayı seçti. 1991de, Wimbledonda oynamaya karar veren ünlü raket, turnuvada ancak çeyrek finale kadar yükselebildi. Agassi nin ilk Wimbledon şampiyonluğu, 1992de, Goran Ivaniševići, zorlu geçen beş setlik finalde yenmesiyle geldi.

  1993 yılında bileğinden geçirdiği ameliyat sonrasında, 1994e, Agassi, finalde Michael Stichi yendiği US Openla iddiali bir geri dönüşle başladı. Daha sonra 1995de, dört setlik bir finalde Pete Samprası yenerek ilk Australian Open turnuvasını kazandı. 1995, Agassinin kazanç/kayıp açısından 72/10 gibi bir oranla en iyi geçen sezonu oldu. İçlerinde en önemlisi Australian Open olan, Cincinnati Masters, Miami Masters, Canada Masters, Davis Cup gibi yedi turnuva kazanandığı sene Agassi, nisan ayında ilk kez dünya birinciliğine yükseldi. Yirmi altı maçlık bir yenilmezlik serisine imza atan Agassi, US Open finallerinde, Pete Samprasa yenilerek seriyi noktaladı. 1996da Agassi, olimpiyatlarda, İspanyol tenisçi Sergi Bruguerayı yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

  1997, Agassi açısından kötü bir seneydi. Hiç bir ünvan kazanamadığı sene kasım ayında dünya 141.liğine kadar düştü.

  1998de Agassi kendini tekrar tenise adadı. Kafasını kazıdı, sıkı bir kondisyon programına girdi ve sıralamasını yükseltmek için Challenger Series maçlarına çıktı. Aynı sene beş ünvan kazanarak, sene başında bulunduğu 122. sıradan, 6.lığa yükselerek, tarihte hiçbir tenisçi tarafından yapılamamış bir sıçrama gerçekleştirdi. On finalde, beş ünvan kazanan Agassi, Miami Masters Kupasını da ikincilikle bitirdi.

  Agassi, 1999da, beş setlik French Open finalinde Andrei Medvedevi yenerek, dört Grand Slam ünvanını da kazanmış beşinci erkek tenisçi olarak tarih kitaplarına geçti. Bunu takip eden Wimbledon finalinde, Samprasa yenilen Agassi, US Openda Todd Martini yendi ve sezonu dünya birincisi olarak kapadı.

  Agassi, 2000 yılına, dört setlik bir finalde, Yevgeny Kafelnikovu alt ederek, kariyerinde ikinci kez kazandığı, Australian Open ünvanıyla başladı. 2000, ayrıca tenisçinin Wimbledonda yarı finallere yükselip, Patrick Raftere yenildiği senedir. Lisbonda düzenlenen Tennis Masters Cupda, Rus tenisçi Marat Safini yenerek finale kadar ulaştıktan sonra, Gustavo Kuertene mağlup oldu.

  Agassi, 2001 senesine, Australian Open ünvanını, Arnaud Clementi yenerek koruduğu finalle başladı. Wimbledonda Raftere, yarı finalde tekrar yenilen tenisçi, US Openda da Pete Samprasa yenildi.

  2003de kariyerinin sekizinci Grand Slam ünvanını, Australian Open finalinde Rainer Schüttleri yenerek kazanan Agassi, o sene, 33 yıl 13 günle, tenis tarihinde, erkeklerde, en yaşlı dünya birincisi ünvanına sahip olan tenisçi oldu. Dünya birinciliği ünvanını on üç hafta elinde tutan Agassi, sene sonundaki Tennis Masters Cup finalinde, Roger Federere yenilerek, seneyi dünya dördüncüsü olarak bitirdi.

  2004de, 34 yaşındaki ünlü raket, Cincinnati Mastersda kazanarak, kariyerindeki elli dokuzuncu tekler ünvanı ile on yedinci ATP Masters ünvanını kazanmış oldu.

  Agassi, 2005e, birçoğunun önü Roger Federer tarafından kesilen, yanlış ataklarla başladı. Australian Open çeyrek finallerinde ve Dubaideki yarı finallerde Roger Federere yenilgisinin ardından Agassi, Indian Wellsde, Guillermo Coriayı dominant bir şekilde yenerek, çeyrek finale yükseldi. Ancak Lleyton Hewittle karşılaşacağı maç öncesi turnuvadan geri çekildi. Miamide, zorlu geçen setler sonrasında Agassi, Federere yenildi. Aynı sene, French Opena da, Jarkko Nieminene yenilerek veda etti.

  2005de, Shanghai Masters Cupa katılmasına rağmen, Nikolay Davydenkoya yenilgisinin ardından turnuvadan geri çekilen Agassi, 2006da aynı sakatlık yüzünden, Australian Openı da yarım bıraktı. Aynı sene, 17 yıl sonra Nikela yollarını ayıran Agassi, Adidasla anlaştı.

  2006ya kötü bir başlangıç yapan Agassi, henüz bilek ve bacak ağrılarından tam olarak kurtulamamıştı. Bunlarla bağlantılı olarak, oynayamadığı maçlar yüzünden de kondisyon sıkıntısı çeken Agassinin bilek sakatlığı, Australian Openı yarıda bırakmasına neden oldu. Guillermo Garcia Lopeze yenildiği, Delray Beach çeyrek finalinden sonra, SAP Opendan da rahat vermeyen ağrıları sebebiyle çekilmek zorunda kaldı. Dubai Open ve Pacific Life Openda oynayan Agassi, sırt ağrısı yüzünden, NASDAQ-100 Miamide, Chrisrophe Rochusa karşı oynayacağı ikinci raunt maçından iki saat önce turnuvadan çekildi. Daha sonra, French Open da dahil bütün toprak kort maçlarını atlayan Agassi, yirmili sıralara kadar düştü.

  1999da kazandığı French Opendan sonra Agassi, Career Golden Slam ödülünü kazanan ilk erkek tenisçi oldu. 1990 ve 1992 senelerinde, Amerikanın, Davis Kupasını kazanmasına yardımcı olan Agassi, 1992de BBC tarafından yılın “Uluslararası Spor Kişiliği ödülüne layık görüldü. Kariyeri boyunca, 30 milyon dolardan fazla para ödülü kazanan ünlü raket, bunlara ek olarak, anlaşmalarından gelen, senelik 25 milyon dolarlık kazancıyla da bütün teniscilerden daha fazla kazanmaktadır. Bütün spor dalları göz önünde bulundurulduğunda da, dünya sıralamasında, 70 milyon dolarlık kazançla birinci olan, ünlü golfçü Tiger Woodsu, dördüncü sıradan takip etmektedir.

  1997den 1999a kadar, ünlü aktris Brooke Shieldsla evli kalan, ancak sonra boşanan Agassi, 2001 senesinde, eski bayanlar dünya birincisi, tenisçi, Steffi Grafla evlendi. Agassinin bu evlilikten iki çocuğu vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...