Anevrizma hakkında bilgi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda RouGe tarafından 18 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Halk arasında baloncuk olarak bilinen anevrizma denince; genel olarak temiz kan taşıyan damarlara (arter) ait genişlemeler anlaşılır. Anevrizmalar aort damarı gibi çok geniş damarlarda oluşabildiği gibi, küçük ve orta boy damarlarda da teşekkül ederler. Bu bölümde konu edilen, bazen hiç bir belirti vermeden ani kanamalarla bazen çok dramatik sonuçlara yol açan beyin anevrizmalarıdır.

  Anevrizmalar yapı itibarı ile damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda, genellikle de damarın daha küçük dallara ayrıldığı noktalarda oluşur. Damar duvarının zayıf olduğu noktada damar içi basınç (tansiyon) nedeniyle her kalp atımında damar duvarı zayıf noktadan dışarı doğru bombeleşerek baloncuk oluşur. Baloncuk duvarı, basınca dayanamadığı anda da patlar, patlama ya kendiliğinden olur ya da eforla oluşur. Örn. öksürme, ıkınma, cinsel temas gibi basınç artmasına neden olan aksiyonlar...

  Anevrizma kimlerde oluşur?
  Damar duvarındaki yetersizlikler (Doğumsal)
  Damar duvarındaki Arteriosklerotik veya hipertansif değişiklikler.
  Travmatik (darp veya kaza sonucu kafa yaralanmaları)
  Enfeksiyona bağlı

  Risk Faktörleri:
  Hipertansiyon
  Sigara kullanımı
  Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol ilaçları)
  Alkol (Şüpheli)
  Kokain

  Anevrizmanın beyinde oluştuğu yerler:
  Beyini besleyen damarlar, beyin tabanında birleşerek Willis Poligonu adı verilen damar ağını meydana getirirler. Anevrizmalar genellikle bu willis poligonunda oluşur.

  Anevrizması olan insanların büyük bir bölümünün hiçbir şikayeti yoktur. Ancak bazen migren tarzında ya da spesifik olmayan baş ağrıları olabilir. Ayrıca anevrizmanın büyük olduğu durumlarda kitle etkisi nedeniyle beyinde komşuluk yaptığı sinirlerle ilgili belirtiler görülebilir. Koku ve görme duyularındaki bozulmalar gibi...

  Anevrizma nasıl ortaya çıkar?
  Genel amaçlı yapılan tomografi veya MR tetkikinde tesadüfen
  Kafa sinirlerine ait belirti vererek. Örneğin görme sinirine ait felçler.
  Kanama sonucu: Kanama da sızıntı şeklinde beyin zarları arasına (subaraknoid kanama) veya beyin dokusu içerisine olmak üzere iki türlü olabilir.

  Yukarıdaki nedenlerden en önemlisi kanamadır. Aniden, çok şiddetli baş ağrısı, arkasından menenjit belirtisi olan ense sertliği, kusma, kanamanın cinsi ve ağırlığına göre bilinçte bozulma ve bazen bel ağrısı ile ortaya çıkabilir. Teşhis için yapılacak ilk iş bir nörolog ya da beyin cerrahisine müracaat etmektir. Anevrizmalarda ilaçsız olarak çekilen ilk beyin tomografisi kanama olup olmadığı konusunda yeterli bilgiyi verir. İkinci aşamada MR veya kateter anjiografi mutlaka yapılmalıdır. Anevrizmaların rastlanma oranı Amerika'daki istatistiki verilere göre yüzbinde 6-10 arasında bulunmuştur. Anevrizmaların tedavisi cerrahidir. Ancak buradaki önemli olan nokta anevrizmaya kanama olmadan müdahele etmek, ya da hiç değilse birinci kanamdan sonra hastanın genel durumu uygunsa ameliyatını yapmak şarttır. Ameliyat, mikroşirürji uygulanarak yapılmaktadır. Son yıllarda endovasküler girişim de başarıyla uygulanmaktadır.
   
 2. Cevap: Anevrizma

  Bilgi ve paylaşım için teşekkürler RouGe. Ahh şu sigara yokmu. Her hastalığa davetiye çıkartıyo :(
   
 3. Cevap: Anevrizma

  Bile bile içiyorsak her şeyi hak ediyoruz bence (yani en azından ben hak ediyorum diyim) . Dün azaltma bugün bırakma kararı aldım bu arada. Umarım bu sefer başarabilirim :(
   
 4. Hadi hayırlısı olsun. İnşallah aldığın kararın arkasında durursun canım. Ben gibi her sigaranın arkasından bırakma kararı alıp 1 saat sonra ikinci sigarayı içecek kadar iradesiz olmazsın.
   
 5. Ablacım valla yıllardır bırakma çabası içindeyim de çok seviyorum. Yapamıyorum ki onsuz :)
   
 6. biraz gayret edersen birakabilirsin.:f63:
  bilgi için teşekürler RouGe:f118:
   
 7. İnşallah DiScOvErEr :) Ben teşekkür ederim vaktinizi ayırıp okuduğunuz için :)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Anevrizma hakkında bilgi
 1. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  419
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  982
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,002
 4. Masal
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  922
 5. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  632