Ani Görme Kaybı Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 18 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ani Görme Kaybı Tedavisi Nedir?
  Ani Görme Kaybı Nedenleri
  Ani Görme Kaybı

  Ani görme kayıplarının sebepleri nelerdir?
  Ani görme kaybına yol açan birkaç hastalık vardır. Bunlardan ilki ani göz içi basıncı yükselmesidir. Özellikle loş ortamlarda ve sıkıntılı zamanlarda meydana gelen bu durumda göz içi sıvısının gözü terkettiği bölge tıkanır, göz içi basıncı yükselir, göz ağrısı, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetler meydana gelir. İkinci durum kafa içi basınç artışıdır. Bu durumda başağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetler görme bozukluğundan daha fazla dikkati çeker. Üçüncü olarak beyin damar hastalıklarında meydana gelen ani görme kaybıdır. Bu duruma da diğer şikayetler pek fazla katılmayabilir. Migren hastalığı olanlarda da bahsetmiş olduğunuz şikayetler meydana gelir. Son olarak gözün sinir tabakasını etkileyen hastalıklar yönünden incelenmeniz gerekir. Kısaca söylemek gerekirse bahsetmiş olduğunuz durum ciddi bir durum olup derhal tanısının konması lazımdır. Bu amaçla öncelikle bir göz doktoruna görünüp daha sonra gerekiyorsa nörolog veya beyin cerrahı tarafından değerlendirilmeniz uygun olur.

  Göz Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli
  Gözlerimizin sagligi açisindan basta gelen konu düzenli ve vitamin yönünden zengin beslenme, düzenli uyku ve saglik sartlarina dikkat edilmesidir. Isik sartlari da önemlidir. Özellikle okuma, TV seyretme gibi gözün sürekli ve dikkatli kullanilmasi durumlarinda ne kamasma yapacak kadar parlak isik ne de görmeyi güçlestirecek kadar az isik olmalidir. Isik kaynagi, yazarken sag elini kullanan kisinin sol omuzu ve basi üstünden gelmelidir. Parlak günes isiginin ültraviyole etkisinden korunmak için günes gözlükleri gerekli oldugu gibi degisik isik kaynaklarina meslek veya diger amaçlarla maruz kalabilecek kisilerin koruyucu gözlük kullanmalari sarttir.

  Diyabetik retinopati teşhisi
  Diyabetik retinopatiye ait erken bulgular, görme azalması olmadan aylar öncesinde ortaya çıktığından dolayı, modern cihazlarla desteklenmiş erken retina muayenesi ilk adımdır.

  Teşhis için göz bebeğinin büyütülmesini takiben, “indirekt oftalmoskopi” ve gerektiğinde “floresein anjiyografi” ile retinanın incelenmesi yeterlidir. Ayrıca, görmeyi azaltan makula ödeminin tanı ve takibinde, “Heidelberg Retina Tomografisi” gibi ileri teknolojik cihazlardan da faydalanmaktayız.

  Diyabetik retinopati tedavisi
  “En iyi tedavi hastalıktan korunmadır” prensibi gereğince, diyabetik hastaların kan şekerini uygun seviyede tutmaları ve varsa hipertansiyon, böbrek hastalığı gibi sorunlarını tedavi ettirmeleri ilk adımdır. Görmeyi tehdit eden veya azaltan diyabetik retinopati bulgularının tedavisinde ise farklı tedavi seçenekleri vardır.
   
 2. Cevap: Ani Görme Kaybı Tedavisi

  teşekkürler bilgilendirme için...
   
Yükleniyor...