Anıtkabirdeki arabalar

'Tarih Bölümü' forumunda Sibel tarafından 1 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Anıtkabirdeki arabalar
  Anıtkabirde bulunan arabalar
  Anıtkabirdeki arabalar nelerdir  1936, Cadillac 80 serisi
  Türkiye İş Bankasının Atatürke armağan ettiği 1936 model Cadillac marka özel otomobilin sergilendiği 23 Nisan Kulesindeki arabayı yakından görmek için özel bir izinle cam paravanın arkasına geçmek gerekiyor.
  Geçtiğinizde ise devasa metal ızgarası, yuvarlak farları, beyaz koltukları ve zamana karşı direnen kaportası muhteşem 1936 model Cadillac 80 ile karşılaşıyorsunuz. Atatürk bu otomobili 1936-1938 yılları arasında kullanmış. Vefatının ardından da aracın kullanımına devam edilmiş. Ancak daha sonra 1959da Maliye Bakanlığı bu otomobili Anıtkabire bağışlamış. 12 silindirli bu eski Cadillac 80 serisinin motoru 6.8 litrelik ve 150 HP güç üretiyor. Ön konsolu basit birkaç düğme ve göstergeden ibaret. Ancak tabii ki artık çalışmıyor. Cadillacın yuvarlak çerçeveli gösterge tablosundaki saat 09.05e ayarlanmış. 12 silindirli motor, zamanının en güçlülerinden biriydi. Ama artık zamana yenilmiş ve suskun.

  Muhteşem Lincolnler
  23 Nisan Kulesinden, Atatürkün tören ve makam otomobillerinin sergilendiği Barış Kulesine geldiğinizde Lincolnlerle karşılaşıyorsunuz. Burada sergilenen iki Lincoln 1935 ile 1938 yılları arasında Cumhurbaşkanlığınca Atatürke tahsis edilmiş. Tören otomobili 1934 model bir cabriolet. Yani Lincolnün K serisinin tek cabriolet versiyonu. Siyah renkte, 12 silindirli bir motoru var. Atatürk, bu cabrioleti devlet başkanlarını selamlarken kullanırmış. Aracın bez tavan bölümü arkaya doğru toplanmış duruyor. Bakımsız ve yırtılmış. Atatürkün vefatından sonra bir süre daha, hatta Celal Bayar döneminde de kullanılmış. Paslı ve kötü boyanmış yerleri var.

  Hem Lincolnlerde hem de Cadillacta önde yer alan amblemler zamanında kopartılmış ve yerine yenisi konmamış. Her üç otomobilde de bulunan gösterişli V12 amblemleri ise hâlâ sağlam. Adeta zamana karşı koymaya çalışıyor bu üç otomobil. Atatürkün kullandığı bir diğer makam otomobili ise de Lincoln K. Kocaman bir ızgarası ve mavi bir V12 amblemivar.

  Arabaya binip inmek için açılan bir basamağı mevcut. İçeride kullanılan malzemeler zamanına göre lüks sayılır. 3 ileri manuel vitesli, Stromberg karbüratörlü, 6.8 litrelik, 150 HP gücünde 12 silindirli bu otomobilden sadece 45 tane üretilmiş. Ayrıca arabanın bir önemli özelliği var; zırhı.
   
 2. Cevap: Anıtkabirdeki arabalar

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...