Ankara Keçisi Nedir

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 25 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ankara Keçisi Nedir
  Ankara Keçisi Hakkında Bilgi

  Ankara keçisi Nedir Uzun, ince, kıvrımlı ve ipek gibi parlak tüylü bir keçi ırkı. Ankara Keçisi Eski çağlarda steplerde yaşamış bir yabanî keçiden meydana gelmiştir.

  Yalnız tiftiği için yetiştirilen ve Ankara bölgesinin çok uygun iklim ve tabiat şartlan içinde birçok değişmelerden sonra bugünkü ırklarını kazanan bu keçiler, 1838 yılına kadar yalnız Ankara bölgesinde yetiştirilirdi. Bu tarihten sonra İngilizler tarafından Güney Afrika`daki Kap sömürgesinde, Ankara Keçileri Türkiyeden damızlık götürülmek suretiyle yetiştirilmeye başlanmış; daha sonra Amerika ve Avustralya`da da yetiştirilmiştir.

  [​IMG]

  Ankara Keçisi 13. yüz yılda Orta Asyadan Anadoluya göçen Türkler tarafından, Hazar Denizinin doğusundan getirilmiştir. iç Anadolunun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zamanla Ankaraya özgü bir hayvan olmuştur. Ankara Keçisi Ankaranın bütün ilçelerinde yetiştirilmekle beraber, en çok ürün alman ilçeler Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhandır. Türkiye haricinde Güney Afrika, Birleşik Devletler, Kanada, Yeni Zelanda, Rusya, Arjantin ve Brezilyada yetiştirilmektedir.

  Ankara ilindeki Tiftik keçisi sayısı 1970′lerdeki sayılarının onda birinin altındadır ve günümüzde koruma amaçlı olarak bunların yetiştiricilerine ücret verilmektedir.

  Tü yünün tiftik olmasından dolayı, tekstilde oldukça fazla kullanılmaktadır. Peruk ve Oyuncak yapımında da kullanılır
   
Yükleniyor...