Ankara Tavşanı Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Elfida tarafından 10 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Angora Tavşanının özellikleri
  Ankara Tavşanının özellikleri

  Ankara tavşanının Ingiliz, Rus, Fransiz, Satin, Alman, Giant, Çin, Tanghang Ankara tavşanı gibi birkaç lokal tipi vardir. Fransiz ve Satin Ankara tavşanlari ile Alman ve Giant Ankara tavşanlari birbirlerine benzer özellikler gösterir. Ingiliz Ankara tavşanı en küçük yapida ve en ince elyaf yapisina sahip tiptir. Giant ve Tanghang Ankara tavşanlari en iri yapida olan tiplerdir.

  Ayrica Ankara tavşanının 12 degisik rengi mevcuttur, ama en çok tercih edileni albino olan beyaz Ankara tavşanıdir. Diger renkler içinde en önemlileri siyah, mavi, sari, gri, kahverengi, sinsilla ve sincap renginde olanlardir. Beyaz olanlarin tüyleri sik, ipek gibi ince ve uzundur.

  Disilerde canli agirlik erkeklerden daha fazladir. Entansif bakim kosullarinda Ankara tavşanlarinda ortalama ticari ömür dört yil kadardir.

  Vücut agirligina bagli olarak Ankara tavşanından yilda elde edilen yün miktari, koyunun bir kg canli agirligina karsilik alinabilen yünün yaklasik dört kati kadardir (bir kg canli agirlik basina koyundan 50 – 70 g yün alinirken, tavşandan 200 – 250 gr. yün elde edilmektedir). Tavşan yününün ortalama % 98 saf yün orani göz önüne alinacak olursa, yün üretiminde koyundan 7 – 8 kat üstün oldugu açikça görülmektedir.
   
Yükleniyor...