Ankaranın Başkent Olması

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 27 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ankaranın Başkent Olmasının nedenleri
  Ankaranın Başkent Oluşu  Ankara Başkent olana kadar Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul idi.

  Mustafa Kemal ATATÜRK, Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankaraya geldi.

  Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbulda toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbula girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadoluya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbulda toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.
  Anadolunun ortasında bulunan Ankara, savaş meydanlarına eşit uzaklıkta bir şehirdi. Savaşın idaresi ve haberleşme, Ankaradan kolaylıkla yürütülürdü.
  Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongrelerinde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle; “Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği bildiriliyor, “Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır. deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisinden gelen üyeler Ankarada toplanmaya başladılar. Ankaralılar onları coşkuyla, sevinçle, sevgiyle karşıladı.
  Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankarada açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşayı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolunun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönüde, Sakaryada, Dumlupınarda düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşımız tamamlandı.
  Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankaranın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devletinin başkenti oldu.
  Başken, ülkenin yönetim merkezidir. Büyük Millet Meclisi, devlet başkanı, başbakanlık, bakanlıklar, yüksek yargı organları, başkentte bulunur.
  Ankara başkent olduktan sonra gelişti. Modern yapılar, büyük apartmanlar yapıldı. Yüksek okullar, üniversiteler açıldı. Fabrikalar, yeni iş yerleri kuruldu. Kent kısa sürede büyüdü, genişledi. Ankara bugün nüfus yoğunluğu bakımından yurdumuzun ikinci büyük kentidir.
  Her yıl 13 Ekim günü Ankaranın başkent oluşu, düzenlenen büyük törenlerle kutlanır. Ankara Kalesinde başlayan bu törene özel giysileri içinde seymenler, öğrenciler, çeşitli dernek temsilcileri katılırlar. Törende yapılan konuşmalarda Ankaranın başkent oluşunun anlam ve önemi belirtilir. Şehrin bir çok yerinde törenler düzenlenmektedir.

  Alıntı
   
Yükleniyor...