Ankaranın başkent oluşu özet

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 23 Ara 2010 tarihinde açılan konu

  1. ankara başken oluşu,ankaranın başket oluşu,Başkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ankaranın başket oluşu kısa yazı


    ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞU    İstanbul'un boşaltılmasından sonra başkentin neresi olacağı hakkında kesin bir karar almak gerekiyordu. ÇünküBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU o sırada gerek MeclisteBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU gerek basında devlet başkentinin İstanbul'a taşınması fikri tartışma konusu olmağa başlamıştı. Muhalifler İstanbul'un başkent olmasını istiyorlardı. Bazı yabancı devletler de bu fikre katılıyorlardı. Halbuki idariBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU askeriBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU siyasi bakımdan Ankara'nın başkent olması zorunlu idi. Aslında 1920'den beri AnkaraBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU yeni Türkiye Devletinin başkenti olmuşBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU İstiklal Savaşı buradan yönetilmişti.

    Mustafa KemalBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU bu sorunun Büyük Millet Meclisinde görüşülmesini istedi. İsmet PaşaBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU bir maddelik bir kanun tasarısı hazırlayarak Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdi. Büyük Millet Meclisi bir milletvekilinin itirazına karşılık İsmet Paşa'nın "Türkiye Devletinin Makarr-ı İdaresi Ankara şehridir" teklifini çoğunlukla kabul etti (13 Ekim 1923).
     
Yükleniyor...