Ankara'nın Başkent Oluşu

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Wish tarafından 11 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. 13 Ekim Ankara'nın Başkent Oluşu Hakkında Yazı


  [​IMG]

  Bir ülkenin başkenti demek, o ülkenin tüm yönetim mekanizmalarının toplandığı, rejimin işleyişi ile ilgili akla gelen tüm yönetimsel organların toplandığı yer akla gelir. Ülkelerin başkentleri bu özelliklerinden dolayı farklı bir öneme sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti de kurulduğundan itibaren başkentini Ankara olarak belirlemiştir. Ankara, Türkiyenin neredeyse tam ortasında bulunmkatadır. Bu da ülkemizin her yerine uzaklığı en orantılı il olması gerçeğini doğurmuştur. Ankaranın başkent olmasındaki süreci bir hatırlayalım isterseniz..

  16 Mayıs 1919da Bandırma Vapuru ile İstanbuldan ayrılan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919da Samsuna çıktı. Bu olay Kurtuluş Savaşının başlama fitilini ateşleyen olay olarak bilinir. M. Kemal, Samsundan sonra Erzuruma geçerek 23 Temmuz 1919da Erzurum Kongresini düzenledi. Erzurum Kongresinde Temsil Heyeti seçildi ve aynı heyetle birlikte geldiği Sivasta, 4 Eylül 1919da çalışmalara başladı.

  Mustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankaraya geldi. O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul idi. Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbulda toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbula girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadoluya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbulda toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

  Ankara, Anadolunun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankaradan kolaylıkla yürütülürdü. Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongrelerinde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle ; “Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği bildiriliyor, “Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır. deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisinden gelen üyeler Ankarada toplanmaya başladılar. Ankaralılar onları coşkuyla, sevinçle, sevgiyle karşıladı.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankarada açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşayı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolunun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönüde, Sakaryada, Dumlupınarda düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922′de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşımız tamamlandı.

  Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankaranın başkent olması için TBMM ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devletinin başkenti oldu.

  Başkent, ülkenin yönetim merkezidir. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlıklar, yüksek yargı organları, başkentte bulunur. Ankaranın başkent Oluşu, yurdumuzun o zamanki koşulları bakımdan çok uygundu.

  Ankaranın Başkent Oluşu, şehirin hızla gelişmesini sağladı. Modern yapılar, büyük apartmanlar yapıldı. Zamanla Üniversiteler açıldı. Fabrikalar, yeni iş yerleri kuruldu. Kent kısa sürede büyüdü, genişledi.

  Ankara bugün nüfus yoğunluğu bakımından yurdumuzun ikinci büyük kentidir. Her yıl 13 Ekim günü Ankaranın başkent oluşu, düzenlenen büyük törenlerle kutlanır. Ankara Kalesinde başlayan bu törene özel giysileri içinde seymenler, öğrenciler, çeşitli dernek temsilcileri katılırlar. Törende yapılan konuşmalarda Ankaranın başkent oluşunun anlam ve önemi belirtilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Oca 2013
Yükleniyor...