Ankaraya Yakın Tarihi Yerler

'Türkiyem' forumunda Meryem tarafından 19 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ankaraya Yakın Tarihi Yerler
  Ankaraya Yakın Tarihi


  Polatlı Sakarya Şehitler anıtı ve şehitler parkı

  Yolun iki yanındaki toplam 42 adet sütun ile 420 basamaktan oluşan anıt, 21 gün 21 gece süren Sakarya savaşını temsil ediyor.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
  Tarihi beypazarı evleri
  Beypazarının Evliya Çelebi Seyahatnamesine de konu olan evleri ; cumbalı, üstünde guşgana adı verilen bir çatıdan oluşan iki üç katlı yapılardır. Evlerin iskeleti ahşaptır ve bu ahşap, tatlı kireç denilen malzemeyle sıvanmıştır. Odalardaki kirli havayı ve nemi alan yöreye özgü bu malzeme, Beypazarı evlerini farklı kılar. Zemin katları taştan, geri kalan kısmı ahşaptan oluşan bu evlerin girişinde demir kapılı mahzenler bulunur. Tarih boyunca yangınlarla bir çok kez harap olan Beypazarında evlerin içindeki bu mahzenler kıymetli eşyaların saklanması amacıyla kullanılmıştır. Yine bu yangınlar nedeniyle binlerce yıllık tarihe sahip Beypazarında, mimari açıdan en erken tarihli konak 13. yya aittir. Sokaklarda iç içe yerleşim tarzı benimsenmiştir. Bu nedenle kapılar, pencereler ve guşganalar birbirine bakar şekilde düzenlenmiş, evler yerleşim olarak bitişik ve birbirine yakın inşa edilmiştir.  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  Çankırı kalesi
  Çankırı Kalesi şehrin kuzeyinde Karatekin Tepesi üzerindedir. Romalılar, Bizanslılar Danişmendliler, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde kullanılan kale, sağlamlığı ile ün yapmıştır. Günümüzde yıkık vaziyettedir. Kale içinde Romalılar döneminden kalma tüneller ve Danişmend kumandanlarından Emir Karatekinin türbesi vardır.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankaraya Yakın Tarihi
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  946
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,301
 3. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,830
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,093
 5. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,523