Anlaşmalı boşanma nedir şartları nelerdir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Anlaşmalı boşanma nedir şartları nelerdir

  [​IMG]
  Anlaşmalı boşanma Türk medeni kanununun 166. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenmiştir. Anlaşmalı boşanma için evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması tarafların birlikte başvuru yapması veya birinin açtığı davayı diğer eşin kabul etmesidir. Hakimin bizzat tarafları dinlemesi ve işlerin boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hakkında tam olarak anlaşmış olmaları zorunludur.

  Boşanmanın mali sonuçları ile eşlerin nafaka ile maddi ve manevi tazminat talepleri kastedilmektedir. Çocukların durumu ile de velayetinin kime ait olacağım iştirak nafakası ve çocukla kişisel ilişkinin kurulması kast edilmektedir. Ancak çocukların durumu hakim tarafından doğrudan gözetilir, yani çocuklarla ilgili karar verirken taraflar serbest hareket edemezler. Özellikle uygulama çok karşılaşılan sorun, çocukla kişisel ilişki tesisinde görülmektedir. İki taraf da çocuklarında ayrı kalmak, bunu kabul etmekde zorlanmaktadır. Burada anne ve baba, hakimin ve toplumun dikkat etmesi gereken husus önce de çocuklardır. Anlaşmalı boşanma da,Hakim de karar verirken tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak çocuklar için uygulanabilir en iyi şaatları hüküm altına almaya çaba sarf eder.

  [​IMG]
  anlaşmalı boşanma protokolü

  Bilindiği üzere genelde çocukların velayeti anneye verilmekte baba ile de kişisel ilişkiler, yani baba ile görüşme tarihleri, saatleri, hangi periyotlarla görüşeceği düzenlenmektedir. Baba ile kişisel ilişkinin düzenlenmesinde mutlaka çocuğun yaşı, oturduğu yer, eğitimi, okul saatleri gibi konular dikkate alınmalıdır. Genelde karşılaştığımız babanın istediği zaman görüşebileceği belli bir zaman sınırlaması olmaması, özellikle yaşı küçük çocukla ilgili her hafta görüşebileceği veya okula giden çocukla hafta içi görüşebileceği konuların,
  anlaşma protokolünde yer alması gerekir. Çünkü çocuğun yaşantısına engel olan bu tür anlaşmalar hakim tarafından protokolde yer alsa bile tasdik edilmeyecektir. Özellikle çalışan anneler de çocuklarını hafta sonu gördüklerinden her hafta sonu babanın çocuklar görüşmesi şeklinde kişisel ilişki tesis edilmesi çocuğun durumuyla annesiyle görüşmesinde engel teşkil etmektedir. Bu nedenle bir hafta sonu özellikle hafta sonlarından birinde anneyle birinde babayla görüşmesi ilk planda değerlendirilmelidir.

  Aynı durum sömestir tatili, yaz tatilleri için de geçerlidir. Bütün yaz tatili boyunca sadece anne ya da sadece baba yanında kalması şeklinde yapılacak protokoller çocuğun menfaatine aykırıdır. Küçük yaştaki bir çocuğun anne bakımına ilgisini olan ihtiyacı boşanmanın anlaşmalı veya çekilişmeli olmasına göre değişmez. Bu nedenle çok gerekli ve kabul edilir bir durum yoksa anlaşmalı boşanma davasında da velayetin anneye verilmesi genel olarak yerleşmiş bir uygulamadır. Çocuğun durumuyla ilgili olarak önemli olan bir hususta nafaka konusudur. Tarafların çocuğun nafakasında yani iştirak nafakasında anlaşmış olmaları önemlidir. Ekonomik değeri olmayan çok az miktarda nafaka verilmesi veya hiç verilmemesi gibi yada çocuğun bütün ihtiyaçların anne veya babası tarafından birinden tarafından karşılanacağı gibi protokolde belirsiz hükümler konulmamalıdır. Hakim çocuğun nafakasını verilecek olan nafakayı tarafların sosyal ekonomik durumlarına göre doğrudan takdir etme yetkisine sahiptir.
   
Yükleniyor...