Anne çocuk ve bakıcı ilişkisi

'Bebek Bakımı' forumunda Destina tarafından 22 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Araştırmalara göre, çocuğun annesi dışında başka insanlarla da diyalog halinde olması, gelişimleri açısından olumlu sayılıyor. Hatta bu iletişimin devamlı olması, çocuklarda güven hissini ve iletişim gücünü artırıyor. Bu nedenle çocuğunuzu işe giderken profesyonel bir bakıcıya, anneanne ya da babaannenin ellerine bırakmaktan rahatsız olmayın.

  Üstelik bu şekilde, yani bütün gün çocuğunuzdan uzak kalmanız nedeniyle, onunla birlikte geçirdiğiniz zaman daha da değerleniyor. Bu nedenle, yoğun bir iş gününden sonra, mutlaka çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz bir zaman dilimi ayarlayın ve bu süreyi sadece çocuğunuzla birlikte bir şeyler yaparak geçirin. Örneğin, birlikte yemek hazırlamak veya oyun oynamak gibi.

  Hiçbirini yapamıyorsanız, en azından yatmadan önce ona masal okuyun. Bu şekilde hem özlem gidermiş, hem de anne çocuk iletişimini yaşamış olursunuz.

  Bakıcıya kişilik testi

  Bu arada bakıcının psikolojik ve vücut sağlığı açısından yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Psikolojik durum için gerekirse, bu konuda çalışan, kişilik testleri uygulayan veya çocuk bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin.Ayrıca bakıcıdan çocuğunuzu bulaşıcı hastalıklardan korumak için hepatit taraması, boğaz kültürü ve verem için PPD testi de isteyebilirsiniz.

  Güvenilir bir kadın bulun

  Çoğu çalışan kadının en büyük sorunlarından biri, işyeri ve evdeki işler arasında sıkışıp kalmak. Eve ne kadar yardımcı bir kadın da gelse, istedikleri düzeni sağlamıyor ve dolayısıyla yorgunluk daha da artıyor. Eğer kariyerinizden vazgeçmek istemiyorsanız, evinizde hem temizliğe yardımcı olacak, hem de çocuğunuzun bakımıyla ilgilenecek güvenilir bir kadın alın.

  Bunun en iyi yolu, çevrenize danışmak veya emin olduğunuz insanlara sormaktır. Ayrıca evinizdeki temizlik aletlerinin güvenli ve pratik kullanımlı olmalarına da dikkat edin. Böylelikle hem çocuğunuzun güvenliğini sağlarsınız, hem yardımcı kadının temizlik yaparken zorlanmamasına hem de çocuğunuza daha fazla zaman ayırmasına katkıda bulunmuş olursunuz.
  Alıntı
   
 2. Cevap: Anne çocuk ve bakıcı ilişkisi

  Günümüzde ebeveynler maalesef biraz daha tasarruf yapabilmek adına uzman bakıcılar yerine, herhangi birilerini tercih ediyorlar. Veya da hem temizlik hem de çocuk bakımını bekliyorlar. Bu da çocuğun gelişimini, psikolojisini etkileyen bir etken diye düşünüyorum.
   
 3. Cevap: Anne çocuk ve bakıcı ilişkisi

  Haklısın RouGe keşke her anne baba bu konuda bilinçli olsa ve çocuğunun bakımdan çok psikolojik olarak nelerden etkilenip etkilenmediğinin üzerinde durabilse.
   
 4. Cevap: Anne çocuk ve bakıcı ilişkisi

  Nelerden etkilendiğini bilmediklerinden dolayı bir çoğu bu konu üzerinde duramıyor. Ne yazık ki anne-çocuk sağlığı/gelişimi üzerine açılan kurslara (ücretsiz olmasına rağmen) gitme gereği duymuyorlar. Nasıl ilkokula gitmek zorunluysa bence bu da zorunlu olmalı. Ayrıca bana hak verdiğin için teşekkür ederim Destina, anlaşılabilmek güzel bir duygu.
   
Yükleniyor...