Anne karnında bebek gelişimi nasıl olur

'Bebek Bakımı' forumunda Habibe tarafından 25 Kas 2015 tarihinde açılan konu

 1. Anne karnında bebek gelişimi nasıl olur hafta hafta

  Bebek Anne karnında 10. haftadan itibaren fetal döneme başlar.Yüz ifadesi belirmiş,diş tomurcukları oluşmaya başlamıştır.Daha sonraki haftalarda dokuları ve organları hızla büyüyüp olgunlaşacaktır. El ve ayak parmakları belirginleşmeye başlamakta,tırnakları ve parmak izleri gelişmektedir.Bebeğiniz artık ellerini ve ayak parmaklarını açıp kapayabilmektedir.Gelişmekte olan adeleleri ve refleksleri sayesinde artık kol ve bacaklarını oynatmakta ve tekmeler atmaktadır.Eğer bu sizin ilk bebeğiniz ise bebeğinizin tekmeleri ile oluşturduğu dalgaları 18- 20 haftadan önce hissetmeyeceksiniz. Bebeğinizin saydam derisinin altında yaşamsal organları görülebilir durumdadır ve organları iş görmetedirler.

  bebek gelişimi.
  Gelişmekte olan beyni, sinir sistemi, bağırsakları ve kırmızı kan hücreleri üretmekte olan karaciğeri dışarıdan görülebilir. Bu dönemde göbek kordonu yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bir toplar damar oksijen ve gıdadan zengin kanı bebeğinize ulaştırıken, iki atar damar da kanı dışarıya taşımaktadır. Yaklaşık olarak 12. haftada böbrekler idrar yapmaya başlar.Bebeğiniz idrarını amyon kesesine boşaltır sonra bir miktar yutar ve süreç bu şekilde tekrarlayarak devam eder. 14. Haftada bebeğinizin gözleri ve kulakları esas yerlerine gelmiştir.Gözlerini kısarak bakabilir, kaşlarını çatabilir ve yüzünü ekşitebilir. Artık gebeliğinizin ikinci 3 ayına giriyorsunuz. Kadınların çoğu bu dönemi en iyi hissettikleri dönem olarak belirtirler.
  Hamilelik döneminde 15-20. haftalar da bebeğiniz neredeyse 2 katı büyüklüğüne erişmiştir. Vücudu büyüdükçe sinir sistemi hızla olgunlaşmaktadır. Bebeğinizin sinrleri beyni ile gövdesinin geri kalanı arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır.Sinirler beyinden çıkıp beyin sapı üzerinden omuriliğe oradan da tüm gövde, kol ve bacaklara yayılmaktadır.
  Bebeğinizin iskeleti de değişmektedir.Yumuşak kıkırdakları sertleşerek kemiğe dönüşmektedir.Bu dönüşüm ilk olarak kollarda ve bacaklar da olur.Duygusal gelişim de hızlanmaktadır. Beyin içinde koku, tat,işitme, görme ve dokunma ile ilgili özel alanların yerleri belirlenir.Bu dönemde bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı ve sesinizi duyabilir. o yüzden yüksek sesle okuyun veya neşeli şarkılar söyleyin. Bebeğiniz şimdi baş parmağını emmeye başlamış olabilir. Yaklaşık 18. haftada hamileliğinizin en ilginç anılarından birini yaşayacaksınız.
  Bebeğinizin hareketlerini hissedeceksiniz.nun kollarını ve bacaklarını eğip bükmesini önceleri hafif titreşimler olarak farkedebilirsiniz.Bu hareketler sonraki haftalar da daha güçlenecek ve sıklaşacaktır.
  20. haftada bebeğiniz 300 gramdan biraz daha ağırdır. Boyu da baştan topuğa yaklaşık 25 santimdir yani yaklaşık bir muz büyüklüğündedir.Bu hafta hamileliğiniz açısında önemli bir dönüm noktasıdır. artık hamileliğinizin ilk yarısını tamamladınız. 21. ve 27. haftalar arasında bebeğinizin dokunma duygusu gelişmektedir. Karınınızı okşadığınız da yada hafifçe bastırdırdığınızda bebeğinizin kıvranarak yada tekmeleyerek cevap verdiğini hissedebilirsiniz.
  23. Hafta civarında bebek yutkunabilir ve hıçkırabilir. hıçkırıkları duyunca endişelenmeyin bunlar gelişimin normal bir parçasıdır ve gün içinde bir kaç kez olabilir.
  24. Haftada artık bebeğiniz rahim dışında önemli bir tıbbi destek almadan yaşamını sürdürebilir hale gelmiştir.
  27. haftada refleks olarak göz kapaklarını açabilir ama henüz göremez. Dudakları oluşmuştur ve dil üzerinde küçük tad alma tomurcukları bulunur.Artık yaklaşık 900 gram ağırlığında 36 santim uzunluğundadır. Şuandan itibaren doğuma sadece 3 ay kaldı.
  Siz ve bebeğiniz hamileliğin son 3 ayına girdiniz. 28. haftada bebeğiniz 900 gramdan biraz daha fazladır.Şuandan itibaren doğuma kadar ağırlığı 3 kat daha fazla artacaktır ve derisi üzerin de bir yağ tabakası oluşacaktır. bu yağ tabakası rahim dışına çıktığında onu sıcak tutacaktır. Bebeğinizin iskelet yapısı sertleşmektedir. Kafa kemikleri henüz birleşmemiştir.Bu sayade kafa kemikleri doğum sırasında birbiri üzerine kayarak, doğum kanalından bebeğin rahatça geçmesini sağlar.Bebeğiniz artık gözlerini açabilir ve rahim duvarından sızan ışığı görebilir.
  37. Haftada bebeğinizin derisi yumuşak ve pembedir. Hergün yakşaık 30 gram almaktadır ve yaklaşık 2.9 kilodur. Artık bu dönemdeki bebekler miadında olarak adlandırılır.Doğuma doğru bebeğiniz yüzünü aşağı doğru döner ve bebeğiniz dünyaya gelene kadar bu pozisyonda bekler.
   
  Son düzenleme: 25 Kas 2015
Yükleniyor...