Anne Sütü Neden Önemlidir

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 26 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yenidoğan bir bebek için en iyi gıda tek başına anne sütü: Yaşamın ilk 6 ayı boyunca, başka hiçbir ek gıda gerekmeksizin, anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli oluyor. Bu dönemde bebeğe ek olarak verilmesi gereken tek destek ise D vitamini

  Anne sütünde inek sütünde bulunmayan ve laboratuvarda üretilmesi mümkün olmayan 100den fazla bileşen bulunuyor. Buna ek olarak formül mamalardan (kutu veya şişe mamalar) farklı olarak, anne sütünün içeriği, bebeğin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli değişiyor ve yenileniyor. Örneğin; anne sütünün sabah saatlerindeki bileşimi akşamüzeri bileşiminden, bebeğin birinci ayındaki bileşimi yedinci ayınkinden, farklı oluyor. Ayrıca prematüre bir bebek için olan anne sütü bileşimi, zamanında doğan bir bebek için olandan farklılıklar gösteriyor.

  Anne sütü ve inek sütü arasındaki farklar.

  Yağ protein ve laktoz bulunur. Hayvan sütleri, insan sütünden fazla protein içerir. Protein önemli bir besin maddesidir. Daha fazla proteinin daha iyi olduğu düşünebilinir ancak bir bebeğin olgunlaşmamış böbrekleri için hayvan sütündeki protein fazlasını atmak zordur.İnek sütündeki proteinin büyük kısmı kazeindir. Kazein, bebeğin midesinde yoğun ve sindirilmeyen pıhtılar oluşturur. İnsan sütünde daha az kazein vardır ve sindirimi kolay olan pıhtılar oluşturur.

  EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

  - Anne sağlığını korur.

  - Yeni gebeliği önler.

  - Anneyi uterus ve over kanseri riskinden korur.

  - Uterus çabuk toparlanır anemi riski azalır.

  - Annenin çabuk formuna dönmesini sağlar.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Anne Sütü Neden
 1. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,333
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,887
 3. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,735
 4. ZORBEY
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,628
 5. ZORBEY
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,702