Anne Sütü Yaşam Boyu Koruyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Merve tarafından 21 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Anne Sütü Yaşam Boyu Koruyor
  Yaşam Boyu Koruyan Anne Sütü


  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Reha Artan, 6 aylık emzirilmenin ömür boyu koruma sağladığını söyledi.

  Anne sütünün besinsel değerinin, 6 ay sonunda çocuğun ihtiyaçlarının gerisinde kaldığını ifade eden Prof.Dr. Artan, "Annelerin emzirmeye 1.5 yıl devam etmesini istiyoruz. 6 aydan sonra anne sütünün besinsel değeri bebeğin gereksinimlerini karşılamanın gerisinde kalsa da anne sütünün hastalıklardan koruyucu ve psikolojik başka üstünlükleri var" dedi.

  Birçok araştırmanın, anne sütünün önemli etkilerini ortaya koyduğunu bildiren Artan, çalışan kadınların da 6 aydan sonra akşamları çocuklarını anne sütüyle beslemeleri gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Artan, anne sütüyle beslenen çocukların anneleriyle ilişkilerinin daha dengeli olduğunu kaydetti.

  Artan, anne sütünün emzirilen süre içerisinde de solunum sistemi, enfeksiyonlar, ishal ve orta kulak iltihabının görülme sıklığını azalttığını belirterek, "Anne sütü bebeklere ve geleceğin büyüklerine sadece emzirildiği süre için değil yaşam boyu bir nevi sağlık sigortası sağlıyor" dedi.  kaynak:posta
   

Yükleniyor...