Anoreksiya nervoza nedir, belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 13 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Anoreksiya nervoza nedir
  Anoreksiya nervoza nedir, belirtileri nelerdir


  Anoreksiya; Bireyin kendi bedenini algılamasının bozulması ve sonuçta kendini kilolu algılaması olarak tanımlanıyor. Kişi bu nedenle, beslenmeyi reddeder ve aşırı kilo kabına uğrar. Kişi kilo vermeye kendi isteği ile başlar ve bunu sürdürür. Pek çok anoreksiya hastası yemeye karşı ilgisini ve iştahını kaybetmez. Yemek yememelerine rağmen iştahları açıktır ve sürekli olarak yemekle ilgilenirler. Yemek tarifleri okuma, ailelerine özenle yemek hazırlama gibi davranışlar gösterirler. Ancak hastanın yemek yemeyi ısrarla reddetmesi sonucu gelişen kilo kaybı yaşamını tehdit edecek düzeye ulaşabilir. Anoreksiya, ruhsal bozukluklar içinde ölümle sonuçlanabilecek nadir bozukluklardan biridir.

  Anoreksiya Belirtileri nelerdir;
  Anoreksiya iki tipte görülür.
  - Kısıtlı tipte, kişi yeme düzenine kısıtlamalar getirir.
  - Tıkanırcasına yeme/çıkartma tipinde ise kişi dönemler halinde tıkanırcasına yeme ve sonrasında çıkartma gibi davranışlar gösterir.
  Tıkanırcasına yeme ve çıkarma tipine uyan hastalarda; kişilik bozuklukları, dürtü kontrol problemleri, hırsızlık, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, sosyal içe çekilme ve intihar girişimi daha sık görülür.

  Tanı ölçütleri;
  - Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi
  - Kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyma
  - Beden algısında bozukluk gözlenmesi
  - En az 3 ay menstürasyon görmemesi
  alıntı