Anoreksiya Nervoza Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 16 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Anoreksiya Nervoza,
  Anoreksiya Nervoza Nedenleri

  [​IMG]

  Anorexia Nervosa, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluktur.

  Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilirki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir.
  Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan 'Anorexia Nervosa', sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayati tehlike söz konusudur.
  Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bi hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevi, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur. Ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar. Fakat bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.

  Tanı ölçütleri:

  Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi
  Kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyma
  Beden algısında bozukluk gözlenmesi
  En az 3 ay menstürasyon görmemesi

  Tarihte bu tür vakalara rastlanmış ancak hastalık fark edilemeyerek, genellikle dini yüceltmelere gidilerek açıklanmıştır.
  Alıntı
   
Yükleniyor...