Antarktika'da 'kaçak tohum' tehdidi

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 7 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Bilim insanları, Antarktikaya diğer kıtalardan çok fazla bitki tohumu getirildiğini ve bu durumun buzul kıtanın ekosistemini ciddi ölçüde bozabileceği uyarısında bulundu.

  Güney Afrikanın Stellenbosch Üniversitesinden Steven Chown ve meslektaşları tarafından yazılan raporda, Antarktikadaki insan faaliyetlerinin önemli derecede arttığı ve kıtadaki ekosistemin bozulabileceği uyarısı yapıldı. Raporda, 2007-2008 yaz döneminde, Antarktikaya yaklaşık 33 bin turist ve yedi bin bilim insanı geldiğine dikkat çekilerek, bilinçsiz olarak kıtanın ekosistemine yabancı bitkilere ait materyal taşındığı ifade edildi.

  KAÇAK TOHUM ŞOKU

  Chown ve ekibi, söz konusu sorunun ciddiyetini saptayabilmek için, 5,700 turist, bilim insanı ve bu kişilerin seyahet ettiği gemiler ile gemilerin mürettebatına bazı sorular sordu. Ayrıca, Antarktikaya seyahet eden kişilerin giysileri, valizleri, çantaları ve diğer seyahat eşyaları incelendi. Sonuç olarak, 850 valiz ve çantada, 2.686 kaçak bitki bulundu.

  Chow ve ekibi, her ziyaretçinin ortalama 9,5 tohum taşıdığı hesabından yola çıkarak, 2007-2008 döneminde Antarktikaya 70 bin kaçak tohum getirildiğini düşünüyor. Araştırmacıların beraberinde getirdikleri kaçak tohum miktarı ise turistlerin yaklaşık iki katı.

  Kaçak tohumların neredeyse yarısının Antarktika veya Alpler gibi çok soğuk iklimlerden geldiğini belirten araştırmacılar, bu bitkilerin zor şartlarda hayatta kalma olasılığının yüksek olduğunu ifade etti. Chown, “Birçok insan Antarktikayı sadece buzlarla kaplı bir kıta olarak görüyor ve ekosisteminde bir değişim yaşanmayacağını zannediyor. Ancak bu doğru değil dedi.

  “PENGUENLERİ BİLE YERLER

  İngiltere Antarktika Araştırmaları Kurumundan Peter Convey, kaçak tohumların, Antarktikanın milyonlarca yıldır korunan doğasına büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Convey, ABDden gelen domuzotu ile Japonya ve Çinden gelen japonsarmaşığının, buzul kıtada salgın gibi yayılabileceği uyarısını yaptı.

  Convey, Antarktikaya seyahet eden kişilerin, beraberlerinde ne getirdikleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini ifade ederek, “Eğer kemirgenler bir kez Antarktikaya ayak basarsa, burada yaşayan dev kuş kolonileri için çok büyük bir tehdit oluşturabilirler... Sıçanlar penguenlerle beslenmeye eğilimli değil, ancak aç kaldıkları anda bunu düşüneceklerdir dedi.
  Kaynak:msn haber