Antibiyotik Kullanırken Dikkat

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 30 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Antibiyotik kullanırken iki kere düşünün
  Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeli

  Gereksiz İlaç Kullanımında Antibiyotikler İlk Sırada
  Birçok hastalıkla mücadelede en etkin ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler fiyat açısından değerlendirme yapıldığında yıl içinde en fazla harcama yapılan ilaç grubunu oluşturuyor. Gereksiz ilaç kullanımında da antibiyotikler ilk sırayı aldı.

  Türkiye'de antibiyotikler, toplam ilaç harcamasının yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyor. Antibiyotikler, satış yapılan kutu bazında değerlendirme yapıldığında da sıralamada ilk üçte yer alıyor.

  Uzmanlar, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ancak gereksiz kullanıldığında vücudun mikroba karşı duyarlılık kazanmasını sağladığından bir süre sonra etkisi azalan antibiyotiklerin, mutlaka hekim kontrolünde kullanılması, gereksiz tüketiminden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

  • Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürü Uzman Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, ilaçların yaklaşık yüzde 50'sinin yanlış ya da gereksiz kullanıldığını; gereksiz ilaç kullanımının hem insan sağlığına zararlı olduğunu hem de devlete ciddi miktarda maddi yük getirdiğini söyledi.
   
  Son düzenleme: 30 Ara 2011
Yükleniyor...