Antiokheia Su Kemerleri Yalvaç-Isparta

'Türkiyem' forumunda Ezlem tarafından 27 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Isparta Antiokheia Su Kemerleri -Antiokheia Su Kemerleri nerdedir,Antiokheia Su Kemerlerine nasıl gidilir,Antiokheia Su Kemerlerinin mimari özellikleri,Antiokheia Su Kemerleri resimleri

  Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

  [​IMG]

  Isparta Yalvaç ilçesine 1 km. uzaklıkta bulunan Psidia Antiokheia kentinin kuzey-güney caddesinin kuzey ucunda anıtsal bir çeşme bulunmaktadır. Bu çeşme U planlı olup, 21.00x21.00 m. ölçüsünde, önünde sütunlu bir cephesi, arkasında da su deposu bulunmaktadır. Antiokheia kenti su kemerlerinin taşıdığı sular bu çeşmenin arkasındaki depoda toplanmakta, oradan da kurşun ve toprak borularla şehre dağılmaktadır.

  Bu çeşmenin ne zaman yapıldığı kesin olmamakla beraber, MS.I.yüzyılın sonlarına tarihlendirilmektedir. Roma döneminde şehrin su gereksinimini karşılamak üzere Su Çıktı kaynağından yaklaşık 10 km. uzunluğunda su kemerleri yapılmıştır. Bunlar kesme taştan 5-7 m. yüksekliğindedir ve arazi konumuna uygun olarak son derece güzel bir işçilikle yapılmıştır. Kemerlerin ayakları arasındaki açıklıklar 4.70-3.80 m. arasında değişmektedir. Kemer ayakları 2.10 m. ölçülerindedir.

  Günümüze 250 m.lik bir bölümü gelebilen su kemerleri de çeşme binası ile birlikte MS.I.yüzyılın sonlarında yapılmıştır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Antiokheia Kemerleri Yalvaç
 1. Büsra
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,166