Antonio Vivaldi Kimdir

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 10 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Antonio Vivaldi Biyografisi
  Antonio Vivaldi Hayatı
  Antonio Vivaldi Hakkında
  Antonio Vivaldi


  [​IMG]

  Antonio Vivaldi (Venedik, 4 Mart 1678- Viyana, 28 Temmuz 1741), İtalyan barok besteci.

  YAŞAMI:

  Beş yüzden fazla konçerto bestelemiş ve konçertonun babasıdır. Klasik müzikle ilgisi olmayanların bile bildiği Dört Mevsim Konçertosu adlı eseri yaratmış bestecidir.

  Antonio Vivaldi, Giovanni Vivaldi ve Camilla Calicchionun ilk çocuğu olarak 1678te Venedikte dünyaya geldi. Lakabı Kızıl Rahipti. Babası, önceleri berberlik yapmış, daha sonra ise başarılı bir kemancı olmuştu. Vivaldi, ilk müzik eğitimini babasından almıştır. Annesi ise bir terzinin kızıydı.

  Bir papaz eğitimi alan Antonio Vivaldi 1703 yılında resmi ilk görevine atandı. Ama aynı yıl başka bir işe daha girdi. Ospedale della Pietà adındaki bir kızlar yetimhanesinde keman öğretmeni oldu. Buradaki görevi yetim ya da sakat kızlara keman çalmayı öğretmek ve onlara konserlerde seslendirmeleri için her ay iki konçerto yazmaktı. 1709 yılında bu görevinden ayrılmak zorunda kaldi. Bu dönemde Vivaldi besteci olarak dikkat çekmeye başladı. . Op. 1 sonat seti 1705 yılında yayımlandı.

  1709da Op. 2 keman sonatını Danimarka Kralı IV. Frederike ithaf eden Vivaldi, bu sıralarda konçerto yazmaya başlamıştır. Hollandalı yayıncı Estienne Roger, Vivaldinin 12 konçertodan oluşan Lestro Harmonico adlı eserini yayımladı. Bu dönemin en etkili müziksel yayını oldu. Almanya dışına hiç çıkmayan Bachin müziğinin İtalyan yanının oluşmasında önemli bir yeri vardır. 1714te Vivaldinin konçertolarını duyan Quantz, Albinoni ile birlikte Vivaldiye konçertoda reform yapmaları için ödenek bağlamıştır.

  1723 ile 1724te Romadaki karnaval mevsimi için üç opera yazdı. Yine 1723te Vivaldi, Pietanın yöneticileriyle ayda iki konçerto besteleme konusunda anlaştı. 1725te yazdığı eseri Op. 8, . Il cimento dellarmonico e dellinventione ile ünü daha da yayıldı. Bu yıllarda opera sanatçısı Anna Giraud ile ilişkisi başladı.

  1737de görevde yaptığı Ferraranın yöneticileriyle Vivaldi arasında sergilenecek operaların seçimi konusunda çıkan anlaşmazlık Vivaldinin işinden olmasına yol açtı. Bu olayın ardından Vivaldi, Amsterdama yerleşti. 1741de Grazda Annayı dinlemek için Avusturyaya yaptığı yolculuğu sırasında Viyanada konakladığı bir dulun evinde öldü. Hemen aynı gün mezarlığına gömüldü.

  Vivaldinin 500den fazla konçertosu vardır. Yazdığı konçertolarıyla konçertonun babası diye anılır. Farklı enstrümanlardan yararlanmayı çok seviyordu. Hiç kimse viyolonselden solo enstrüman olarak onun yararlandığı kadar yararlanmamıştır. Fransız Barok müziğinde nefesli çalgılar ağırlıktayken, onun müziğinde yaylı çalgılar önem kazanır. 230 keman konçertosunun yanında, flüt, obua, çello, viyola, mandolin konçertoları vardır. Klasik müzikle ilgisi olmayanların bile bildiği Dört Mevsim Konçertosu en sevilen eseridir. Kendisinin 94 tane opera yazdığını söylemesine karşın, bunların ancak 50si günümüze ulaşabilmiştir. Bitmek tükenmek bilmeyen bir müzik dehası olan Vivaldinin hırslı ve güçlü kişiliği, . müziğine de yansımıştır.

  Vivaldinin adı yüzyılımıza dek pek tanınmadı. Ancak 1920den sonra yapılan araştırmalar sonucunda Vivaldinin yüzlerce eseri gün ışığına çıkmaya başladı.

  ESERLERİ:

  Vivaldinin Amsterdamda basılmış eserleri 100 konçerto ve 40 sonattır. Besteciliğindeki yaratıcılık ve çeşitlilik inanılmaz boyuttadır. 94 opera yapıtı olduğu rivayet edilir . ancak bugüne kadar sadece 19 tanesi bilinmektedir. 500 kadar konçerto yazdığı sanılmaktadır.

  Vivaldi hayalinde canlandırdığı resimleri müzik haline getirmiştir. Eserlerinde, hayallerine verdiği başrolü açıklayıcı sonelerle destekler. En ünlü eseri sayılan Op.8 içerisindeki Dört Mevsim konçertosunda mevsimler kendi özellikleri ile anlatılmıştır. Vivaldinin bu muhteşem eseri uzun yıllar sonra Beethovena da ilham kaynağı olmuş ve Pastoral Senfoni bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  1 tane de 4 mevsim senfonisi adlı şiiri vardır..

  OPERALARI

  1. Bajazet (RV 703)
  2. Cantone in Utica (RV-705)
  3. Dorilla in Tempo (RV-709)
  4. La fida Ninfa (RV-714)
  5. Giustino (RV-717)
  6. LIncoronazione di Dario (RV-719)
  7. LOlimpiade (RV-725)
  8. Orlando finto Pazzo (RV-727)
  9. Orlando furioso (RV-728)
  10. La verita in Cimento (RV-739)
  11. Tito Manlio (RV-738)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Antonio Vivaldi Kimdir
 1. Büsra
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,811
 2. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,806
 3. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  300
 4. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  478
 5. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  571