Apartman Yönetimi İle İlgili Sorular

'Sosyal Konular' forumunda Wish tarafından 25 May 2011 tarihinde açılan konu


 1. Apartman yönetimiyle ilgili sorular


  Soru

  Beş katlı apartmanın dördüncü katında oturuyorum ortak kömür kaloriferli bina mutfaktaki peteği 40 santim büyüttüm şimdi apartmandakiler ben den 5ytl her ay para istiyor hakları var mı?

  cevap

  Kat maliki olarak binanızın onaylı mimari projesine aykırı olarak ve kat maliklerinin tümünün muvafakatini almadan kendi bağımsız bölümünüze petek ilave etmeniz yasal değildir.
  Buna aykırı davrananlar hakkında kat maliklerinden biri yada yetkili kılınmışsa yönetici Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak Kat Mülkiyeti Kanunu 19.madde düzenlemesine uyulmaması nedeniyle bağımsız bölümün eski hale getirilmesini talep edebilir.
  Genel açıklamalar bu şekilde olup petek ilavesi nedeniyle yakıt giderinin daha fazla talep edilmesi işin mantığına uygundur.

  Soru

  Apartmanımızda bazı apartman sakinleri aidat, temizlik, otomat, su giderlerini neredeyse senede bir ödemekte. Bu şekilde ödemeyenlere kaç ay ödemedikten sonra yüzde kaç yasal ceza faizi uygulanır? Temizlik, otomat su ücretine faiz uygulanabilir mi?

  cevap

  Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça :

  a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak
  b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) '', güçlendirme'' ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.
  c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
  (Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık (Değişik ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ''yüzde beş'' hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
Yükleniyor...