Araçta Çocukarın Ön Koltukta Oturma Yaşı Kaç?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 13 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm ’den kısa ve 36 kg’ ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak, 135 cm ’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler.

  Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altı ndaki çocuklar taşınamazlar.
  Çocukların ticari taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur.
  Çocuklar, araçta hava yastığını otomatik kapatma sistemi olsa bile, bu fonksiyon mekanik olarak kapatılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü arkaya dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar.
  M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaş taki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur.

  MADDE 44 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki Geçici Madde 4 eklenmiştir.
  "GEÇİCİ MADDE 4 – Bu Yönetmeliğin 150 nci maddesinin beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on ve onbirinci fıkraları yürürlüğe girinceye kadar, taşıtlarda sürücü yanındaki ön koltukta 10 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır."
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Araçta Çocukarın Ön
 1. dila_
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  745
 2. alemşah
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  841
 3. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,999