arı sokmasında ilk yardım nasıl yapılır

'Sağlık Rehberi' forumunda alemşah tarafından 16 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Arı sokmasında yapılması gereken ilk şey arının bulunduğu bölgeden uzaklaşmaktır çünkü arılar tehlike hissettiklerinde diğer arıları çağıran bir koku yayarlar. Diğer arılarla uğraşmak istemiyorsanız hemen oradan ayrılın. Arı sokmasında ikinci adım ise arının soktuğu yerde hala iğnesi duruyorsa bu iğnenin çıkarılmasıdır. İğnenin deriye daha fazla girmesini engellemek için tırnak ucuyla veya cımbızla çıkarabilirsiniz. İğnenin ciltte uzun süre kalması vücudun verdiği reaksiyonu şiddetlendirir ve şişlik artabilir.

  Arı sokmasında ilk anda yaşanan acı geçtikten sonra önemli olan bir kaç gün boyunca devam edecek şişliğin hafiflemesini sağlamaktadır. Bunun için bir torba içine bir kaç tane buz koyup kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres hem acının daha çabuk geçmesini hem de şişliğin daha az olmasını sağlar. Buzun en az 20 dakika şişen bölge üzerinde kalması gerekiyor. Ağrınız fazlaysa reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.

  İlerleyen saatlerde ortaya çıkacak olan kaşıntıyı hafifletmek için diş macunu kullanabilirsiniz. Soğuk kompresten sonra arının soktuğu bölgeyi peçeteyle kurutun ve parmağınızın ucuyla bir miktar diş macunu sürün. Diş macunu 15 dakika içinde kaşıntıyı alacaktır.  Kaşıntı için bal da kullanabilirsiniz. Balı yaraya sürdükten sonra 30 dakika kadar bekletin. Bal hem şişliğin hem de kaşıntının hafiflemesine yardımcı olur.

  Arı sokmasında kaşıntı ve şişlik arı zehrinin vücutta yarattığı tepkime nedeniyle olur. Aynı alerjilerde olduğu gibi antihisamin merhemler bu tepkimenin daha az olmasını sağlar. Eczaneden antihistamin krem alarak bölgeye sürüp 30 dakika bekleterek kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

  Acıyı ve kaşıntı azaltmak için sokulan bölgenin üstüne çiğ patates koyabilirsiniz. Patatesi ortadan ikiye kesin ve iç kısmı sokulan bölgenin üzerine gelecek şekilde 30 dakika tutun.

  Sokulan Kişinin Arı Alerjisi Varsa

  Bazı kişilerin vücutları arı alerjisi nedeniyle arı sokmasına aşırı tepki verebilir. Bu ciddi bir durumdur ve alerji belirtileri yakından takip edilerek gerekirse bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Arı sokması sonrası yaşanan yüz şişmesi (arı yüzü sokmadığı halde), mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, zihin karışıklığı, çarpıntı, kaşıntı, gözlerin kararması, dudakların şişmesi ve nefes darlığı arı alerjisi belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden biri veya bir kaçını bir arada görürseniz kişinin şoka girmemesi için bir hastaneye götürmeniz veya ambulans aramanız gerekebilir.
   
Yükleniyor...