Arı, Yılan ve Akrep Sokmasında İlk Yardım

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 19 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hayvan Isırığı:

  Bir tahrik olmaksınız saldırarak ısıran kedi ya da köpeğin kuduz olmasından şüphe edilmelidir. Kuduz mikrobu ısırılmış bölgeden vücuda girer. Bu nedenle ısırık yeri hemen bol su ve sabun ile iyice yıkanarak mikrobun bulaşma ihtimali azaltılmaya çalışılır. Kazazede vakit kaybetmeden ve yürütülmeden bir sağlık kuruluşuna nakledilmelidir. Isıran hayvanın da gözlem altına alınması gerekir.

  Zehirli Hayvan Sokmaları:

  Arı Sokması
  İğnenin girdiği yerde kızarıklık, ağrı, kaşıntı, şişme olabilir. İğne hala ciltte ise düzgünce çıkarılır. İğne yerine buz koyarak soğutma yapılır. Alerjisi olanlar, astımlılar, ağızdan sokulanlar, çok sayıda arı tarafından sokulanların hemen nakli gerekir.

  Yılan Sokması
  Yılan zehirlenmelerinde ısırık yerinde ağrı, şişlik, morluk, hassasiyet vardır. Sokulan yer hareket ettirilmeden yıkanır. Isırılan yerin birkaç cm yukarısına boğucu sargı uygulanır. Isırık yeri 0.5 cm kesilerek ve elle sıvazlanarak zehrin kısmen çıkması sağlanır. Yaranın emilmesi etkili değildir ve zararlı olabileceği için uygulanmamalıdır. Isırık yerine buz uygulanabilir. Kişinin yatarak nakli sağlanır.

  Akrep Sokması
  Akrep sokmasında yara yerinde ağrı ve uyuşukluk olur. Solunum bozulabilir. Sokulan bölge yıkanır, buzla soğutulur, sokulan kol veya bacakla vücut arasına boğucu sargı uygulanılarak akrep antiserumu bulunabilecek bir merkeze yatarak nakledilir.
   
 2. Cevap: Arı, Yılan ve Akrep Sokmasında İlk Yardım

  Yaaa ama benim bu 3'ü dünyada en korktum hayvandır..:(
  Tesekkürler Wish ablacim bilgiler için..:f40:
   
 3. Cevap: Arı, Yılan ve Akrep Sokmasında İlk Yardım

  Çok doğru bilgiler teşekkürler appam
   
Yükleniyor...