Arjantinin Kültürü

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 10 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arjantinin Kültürü Hakkında Bilgi


  Arjantinin Kültürel Değerleri


  Kültür gelişmesi bakımından Arjantin, Güney Amerikanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Kültürde esas tesir İspanyolların olup, bunu, Fransız kültürü takib eder. Çok yakınlarda olan İtalyan göçünün büyük dalgası da kültürüne önemli katkıda bulunmuştur. Kültürün sanat yönü çok gelişmiştir. En azından Buenos Airesde en modern Avrupa tarzını her zaman görmek mümkündür.

  Arjantinde sosyal yapı, Buenos Aires ile iç kısımlar arasında çok farklıdır. Sosyal durum ve başkentin faaliyetleri son derece kozmopolit bir karışıklığı aksettirmektedir. Taşra toplumları an'anelerine daha çok bağlıdır.

  Ülke Tango Dansı ile ünlüdür. Tango dans türü, Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Günümüzde Amerikan ve uluslararasi tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin tangosu" olarak anılmaktadır.

  Yiyecek ve İçecek

  Arjantin mutfağı, genel kabul gören bir içeriktedir. Ancak Arjantinli'ler oldukça geç vakitte akşam yemeği yerler. Saat 21:00, erken sayılır. Ünlü biftekleriyle Arjantin, et sevenler için adeta bir cennettir ve et restoranları, mutlaka gidilecek yerler listesinde olmalıdır. Vejeteryan yemekleri bulmak ise oldukça güç olsa da çoğu restoranda sebze seçenekleri ve salatalar yaygın olarak bulunmaktadır.

  Ülke çapında İtalyan mutfağının etkisi hissedilir, pizza ve makarna seçenekleri oldukça fazladır. Japon, Thai ve Asya karışımı mutfağı ile Buenos Aires'te, Kuzey Amerika ve Avrupa yemekleri büyük oteller ve turistik yerlerde bulunabilir. Yakın zamanda uluslararası pazara çıkmış olan Arjantin şarabı, kalitesi ve tadı ile meşhurdur.

  Bazı uluslararası markaların biraları bulunsa da, yerel marka Quilmes daima ilk tercih edilen olmaktadır. Yerel markaların yanında, bütün tanınmış marka içkileri bulmak da mümkündür. Viski, cin ve rom bazı egzotik kokteyllerin yapımında öncelikli tercih edilen içkilerdir. Mate, Arjantinli'ler için özel bir yere sahiptir (tıpkı çayın İngiliz'lerde olduğu gibi). Kurutulmuş Paraguay çayı yapraklarından yapılan Mate, su kabağı içinde servis edilmekte.

  Ulusal Spesiyaller

  - Charrasco Argentino (büyük ve sulu biftek yemeği)

  - Carbonado el Zapallo (biftek ve sebzeli kabak güveç )

  - Empanadas (genellikle etle yapılan hamurlu börek)

  - Noquis (domates ve şifalı otlarla hazırlanmış sosla servis edilen patates püresi)

  - Alfajores (karamelli bisküi tatlısı)

  Ulusal İçkiler

  - Yerba Mate ( bir tür çay)

  - Yerel bir bira olan Quilmes

  - Malbec şarabı.

  Yasal İçki İçme Yaşı: Bar ve kafelerde, yasal yaş sınırı 18.

  Bahşiş: Bazen otel restorlarında faturaya dahil edilse de genelde isteğe bağlı. Restoran ve barlarda, genelde % 10 civarında bir oran adet olmuş durumda.

  Gece Hayatı

  Arjantin'de en küçük yerleşim birimlerinde bile geç saatlere kadar açık bar ve diskolar mevcut. Buenos Aires'teki gece hayatı oldukça canlı ve Güney Amerika'nın merkezi durumunda. Dünyaca ünlü grup ve müzisyenlerin uğrak yeri olan şehirde, müzik sesi gece yarısından itibaren sabahın ilk ışıklarına kadar duyulabiliyor.

  Tango, Arjantin'in geleneksel müzik ve dansı. Her gece, çoğu büyük şehirdeki klüpte, tango eğitimleri de verilmekte. Birçok konser salonu ve tiyatro ile oldukça hareketli bir sanat etkinliği de mevcut. Ayrıca bütün ülkeye yayılmış kumarhaneler de var.

  Alışveriş

  Alışveriş sevenler için Buenos Aires, bir cennet gibi çünkü bütün Latin Amerika'nın en iyi alışveriş merkezleri burada. Yerel ve uluslararası moda markaları satan butiklerin yanı sıra deri giysiler çokça. Hatta birkaç içinde özel dikimler bile yapılmakta. Yerel el ve sanat ürünleri, özellikler tercih edilenler arasında.

  Alışveriş Saatleri : Pazartesi-Cuma günleri arası 09:00-20:00, Cumartesi günleri ise 09:00-13:00 saatleri arasında. Şehir dışında ise genelde öğlen paydos ediliyor.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Arjantinin Kültürü
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,105
 2. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,070
 3. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,109
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,375
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,479