Arkeoloji müzesi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Misafir tarafından 20 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. gülhane arkeoloji müzesi hakkında 2 sayfalık bilgiye ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz
   
 2. Cevap: Arkeoloji müzesi

  Telefon:0212 520 77 42
  Fax: 0212 527 43 00
  İlçe: Sultanahmet
  Adres: Osman Hamdi Bey Yokuşu, Gülhane Eminönü İstanbul
  Haritadaki yeri için tıklayın...
  GENEL BAKIŞ

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul`un Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı`ndan Topkapı Sarayı`na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almaktadır. İsminin çoğul olarak kullanılmasının nedeni, idaresi altında Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi bulundurmasıdır.

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri gezisi kapsamında müzenin muhteşem güzellikteki bahçesini ve bahçenin içinde yer alan üç ayrı binayı ziyaret etmek mümkündür.

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Ayrıca Türkiye`nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.

  ARKEOLOJİ MÜZESİ VE EK BİNA

  Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891`deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişletmiştir. Şu anda Arkeoloji Müzesi giriş kat salonlarında; sağ tarafta Arkaik Dönem`den Roma Dönemi`ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü`nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri görmek mümkündür. İki katlı binanın üst katında ise Hazine Bölümü, Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile Kütüphane bulunur.

  Ek binada bodrum katta 1998 yılında açılmış olan "İstanbul Çevre Kültürleri" bölümü, değişik çağlara ait civar buluntu ve tümülüs kazılarında ortaya çıkarılmış eserlerin sergilendiği salondur. "Thrakia-Bithynia ve Bizans" bölümlerine sahiptir. Ek binanın giriş katında ise "Çocuk Müzesi" sergilemesi yer alır.

  Ek binanın 1. katında "Çağlar Boyu İstanbul" bölümü, 2. katta "Çağlar Boyu Anadolu ve Troia", en üst katta ise "Anadolu`nun Çevre Kültürleri: Suriye, Filistin ve Kıbrıs Eserleri" kronolojik sıralama ile teşhir edilmektedir.

  ESKİ ŞARK ESERLERİ MÜZESİ

  Eski Şark Eserleri Müzesi koleksiyonları, Anadolu ve Mezopotamya`nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası`nın İslam öncesi çağlarına ait eserlerinden oluşur. Bu eserlerin çoğunluğu 19. yüzyıl sonunda başlayıp, I. Dünya Savaşı`na kadar süren arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmış ve bu ülkelerin o zamanki hakimi olan Osmanlı İmparatorluğu`nun başkenti İstanbul`a getirilmiştir.

  İslamiyet Öncesi Arabistan Eserleri, Mısır Eserleri, Mezopotamya Eserleri, Anadolu Eserleri, Urartu Eserleri ve Çivi Yazılı Belgeler bölümlerinden oluşan Eski Şark Eserleri Müzesi`nde anlatım bölgesel bir sınıflama ile yapılmış; Arabistan Yarımadası, Mısır, Mezopotamya ve Anadolu kültürleri kendi tarihi gelişimleri içinde sunulmuştur.

  Akad Kralı Naramsi`nin Steli, Kadeş Anlaşması, İştar Kapısı gibi eşsiz eserlerin yanında 75.000 tane çivi yazılı belgenin bulunduğu Tablet Arşivi de bu bölümde yer alır.

  ÇİNİLİ KÖŞK MÜZESİ

  Çinili Köşk Müzesi koleksiyonlarında 11.- 20.yüzyıl başlarına tarihlenen Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eser bulunmaktadır. Müze`nin koleksiyonlarını 1981 yılında konum olarak yakınlığı nedeniyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü`ne bağlandığında mevcut olan eserler ile arkeolojik kazılarda bulunan, satın alma, bağış ve müsadere yoluyla giren eserler oluşturmaktadır.

  Bu koleksiyonlardan seçilen çini ve seramikler; girişin solundaki odada Selçuklu Dönemi, sol taraftaki dışa açılan eyvanda Slip teknikli ve Milet işi, orta salon ile birlikte beş köşeli çıkıntılı odada İznik yapımı, Gülhane Parkı`na bakan sağ köşe odada Kütahya yapımı ve dışa açılan sağ eyvanda ise Çanakkale yapımı eserler olmak üzere girişin solundan başlayarak devam eden bir yerleşim düzeni içinde sergilenmektedir.

  Ziyaret Saatleri ve Ücretleri
  Açık Olduğu Saatler : 09:00 - 19:00
  Bilet Satış Saati : 09:00 - 18:00
  Bilet Fiyatları : 10 TL.
  Müze, pazartesi günleri kapalıdır.

  Ücretsiz Girecekler

  17 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar.65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları.
  Gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları, er ve erbaşlar.
  T.C. Vatandaşı Engelliler ile bir refakatçisi.
  ICOM, ICOMOS ve UNESCO ve basın kimlik kartı sahipleri.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü`nce ağırlanan konuk ve heyetler, bunların refakatçileri ile yabancı tur operatörleri.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki eş ve çocukları.
  Kamu kurum ve kuruluşlarının davetlisi olarak ülkemizde bulunan yabancı resmi konuklar ve refakatçileri.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartını hazi profesyonel turist rehberleri.
  Seyahat Acentesi sahip veya sorumlu müdürleri ile başvuruları Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) kanalıyla Bakanlığa ulaştırılan yabancı tur operatörleri ve yabancı info grupları.
  0 - 12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar.
   
Yükleniyor...