Artemis Tapınağı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 4 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Artemis Tapınağı hakkında bilgi
  Artemis tapınağı nerede


  Kuşadası yolunun başlangıcındadır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı M.Ö. 334-250 yılları arasında ününü dünyaya duyurmuştur. Yağma, deprem, yangın gibi nedenlerle yedi defa yıkılıp yapılmıştır. İon tarzı büyük sütunlarla çevriliyken bu gün sunak yerinden başka bir şey kalmamıştır. Tapınak dünyanın mermerden yapılmış ilk ve büyük yapısıydı. Kalıntıların bir kısmı Londradaki British Museumdadır.
  Şimdiki tapınak Hellenistik Döneme aittir.Tek tanrılı dinlerin insanları gibi tapınan Efesliler Artemisin bünyesinde pek çok tanrının gücünün birleştiğine inanıyorlardı. 105x55 m. alanda yüksekliği 17,65 m. olan tapınak 127 sütunludur. Sunak yerine 13 basamakla çıkılmaktadır. Tapınaktaki heykeller, yarışmalarda seçilerek konulmuştur. Cephedeki 36 sütun Lydia Kralı Kroisos tarafından hediye edilmiştir.
  Tapınağın yönetiminden bir kaç rahip sorumluydu. Bu rahiplerin ve Megabysos denilen baş rahibin erkeklik organları kesilmişti. Megabysos olmak çok onur verici bir görevdi. Bunların yardımcıları bakirelerdi. Artemise hizmet veren bir diğer rahip sınıfı da Kuretlerdir. Mitolojiye göre Kuretler, Zeusa yakınlığı olan yarı tanrılardır. Zeus, Dionysosu bacağından doğurduğu zaman Heranın duymaması için nasıl Kuretler yanında bulunup gürültü ettilerse; Leto Artemisi doğururken de bunlar yanında bulunup gürültü etmişlerdir.
  Artemis Tapınağının ilginç özelliklerinden biri ise, bir banka gibi görev yapmasıydı. Tapınağa armağan edilen ya da emanet olarak bırakılan değerli eşyaları kabul etme, tapınak bütçesinden kredi açma gibi görevleri Baş Rahip Megabysos üstlenmişti. Yandaki resimde tapınağın eski halinin güzel bir çizimini görebilirsiniz. Daha büyük görmek için üzerine tıklayabilirsiniz. Artemis Tapınağının birtakım ayrıcalıkları vardı. Bunlardan en önemlisi, tapınağa sığınıldığında, burada kaldığı sürece dokunulmazlık hakkının tanınmasıydı. Bu durum pek çok suçlunun tapınakta toplanmasına neden olmuştur.
  Artemis inancının, Artemis Tapınağı ve dinsel aşama düzeninin arı çevresinde kurulduğunu ileri sürenler vardır. Arı, Efesin simgesidir. Efes sikkeleri ve heykelleri üzerinde çok yaygın olarak kullanılır.
   
Yükleniyor...