Arto Tunçboyacıyan Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 22 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arto Tunçboyacıyan Kimdir? Hayatı,


  Arto Tunçboyacıyan Biyografisi,

  Arto Tunç Boyacıyan


  Arto Tunçboyacıyan , 4 Ağustos 1957 Doğumludur, Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı müzisyen.
  1957 yılında İstanbul'da doğdu. Müzisyen Onno Tunç un kardeşidir. Amerikada yaşıyor. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duydu. Joe Zawinul, Al Di Meola, Paul Winter, gibi müzisyenlerle çalıştı. Sezen Aksu ile albüm çalışmaları yaptı.

  [​IMG]

  Bütün vurmalı çalgıları rahatlıkla çalabilen Arto Tunç, “Ermeniliğimden değil, insan olduğumdan dolayı gurur duyuyorum diyor. Sezen Aksu'nun Işık Doğudan Yükselir albümünde de iki bestesiyle yer almış, diğerlerine de katkı da bulunmuştu. (Onu Alma Beni Al ve Yeniliğe Doğru)

  Arto Tunçboyacıyan, bir uçak kazasında ölen ağabeyi 'Onno' için söyledikleri şarkıları, Αra Dinkjian ile birlikte hazırladığı 'Onno' albümü adıyla 1998 yılı Haziran ayında piyasaya sundu.

  [​IMG]

  Bugüne kadar çıkardığı 10 albümde Anadolu ve Ermeni müziklerinin büyük etkisi görünür. Ritm ve Vokal ustalığını olaganüstü bir performansla sergilemiştir.

  2000 yilinda Los Angeles´ta "Ermeni Müzik Ödülleri"nde Ermeni asıllı Amerikali müzik grubu System of a Down´un kurucusu ve solisti Serj Tankian ile tanisan Tuncboyaciyan grubun Toxicity adlı albümünde yer alan Aerials adlı parçanın Hidden Track bölümüne katkıda bulunmuştur. Ayrica yine Serj Tankian ile beraber 2003 yilinda Serart adinda bir müzik grubu kurup ardindan grupla ayni adi tasiyan bir albüm cikarmislardir.

  [​IMG]

  Arto Tunçboyacıyan Yaşar Kurt ile birlikte,Yash-ar adlı bir müzik grubunda da sanatını icra etmektedir. Ayrıca 1998'den beri Armenian Navy Band'in bir üyesidir.
   
Yükleniyor...