Artvin gezilecek yerler

'Türkiyem' forumunda HazaN tarafından 7 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Artvin gezilecek yerler
  Artvin tarihi mekanlar
  Artvin fotoğrafları

  ARTVİN

  Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir.

  NE YENİR?
  Yöresel yemek çeşitleri bakımından oldukça zengin olan Artvin mutfağında Ağartı denilen süt ve süt mamüllerinden yapılan yemekler arasında “kuymak mahalli yemek olarak yaylacılar tarafından yapılır. Yörede yetişen sebze ve kır otlarından değişik türlerde yemekler de yapılmaktadır. Hamur işlerinde; hinkel, cergebas, bişi, katmer, erişte, lokum (lokma) ve börekler yer almaktadır. Hinlek ve cergebas denilen hamur yiyecekler çevreye özgüdür.
  Topluca yapılan “harfanalarda ve ziyaretlerde taze etlerle ve ağaç şişlerle hazırlanılan kebaplar yörede önem arz etmektedir. Ayrıca köylerde kışlık kavurma yapıp saklanır.
  Dibek veya dinklerde döğülerek hazırlanan ve adı halk arasında “gendirme ve “keşkek olarak bilinen yemekler çok bilinen yöresel yemeklerdir.
  Çorbalardan “püşürük adlı çorba, en çok bilinenlerdendir. Bunlardan başka, “çılbır; “Kaygana (Omlet); yağlı, lorlu veya sadece etle yapılan soğanlı yahni de yerli yemekler arasındadır. Ayrıca sahil kesiminde yer alan halkın mahalli yemekleri arasında, hamsi balığından hazırlanan; hamsili pilav, hamsili buğulama, hamsili mısır ekmeği (cadı), hamsi salamura yer almaktadır.Baş lıca tatlılar, hasuta, kaysefe, zurbiyet, ballı lokumdur.

  NE ALINIR?
  Ağaç oyma ve filiz, dal kabuğundan örülen eşyalar, toprak çanak, çömlek, bakır mamülleri ve kilim yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.

  YAPMADAN DÖNME
  Borçka Karagöller ve Camili Havzasını gezmeden, Çoruhta rafting, Kaçkarlarda trekking yapmadan, Kafkasör Yaylasında Boğa Güreşlerini İzlemeden, Puçuko yemeden, Dönmeyin.
   
 2. Cevap: Artvin gezilecek yerler

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
Yükleniyor...