Aşık Paşa Kimdir Biyografisi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 7 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aşık Paşa Hayatı Hakkında Bilgi

  Aşık Paşa'nın Asıl adı Ali'dir. Aşık Paşa 1272 yılında Kırşehirde doğdu. Tanınmış mutasavvıf Baba İlyasın torunudur. Babası Muhlis Paşa, Baba İlyasın oğludur. Baba İlyas 13. yüzyılın başlarında Horasandan Anadoluya göç etmiş, Kırşehir ve çevresindeki Türkmen oymaklarının şeyhi olmuştur. Onlarla birlikte Selçuklu Sultanı ikinci Keyhüsreve karşı Babailik ayaklanmasina katılmıştır. Oğlu Muhlis Paşa, Osman Gazi `nin güvendiği ve saydığı adamları arasındadır. Kırşehire yerleşen Muhlis Paşanın üç oğlundan en büyüğü Alaaddin Ali, baş ağa ya da en büyük kardeş olarak tanınmış Baş Ağa adı, zamanla Beşe sonra da Paşa olarak söylenmiş, şiirlerinde de,Aşık mahlasını kullandığı için de asıl adı unutularak Aşık Paşa adı, her tarafa yayılmıştır.

  Aşık Paşa'da Türkçeci bu şairler arasındadır, hatta bu konuda yüreği çok daha yanık, çok titizdir. Garibnâme adlı eserinde devrin aydınlarından, Türk diline gereken önemi vermemelerinden dolayı sitem dolu ifadelerle bahseder.
  Aşık Paşa'nın en tanınmış eseri, 12.000 beyitlik Türkçe Garibnamesidir. Mesnevi biçiminde yazılan bu eser, on bölüm içinde, dinî ve tasavvufî öğütler veren bir ahlâk kitabıdır. Yıllar sonra, Mevlid sahibi Süleyman Çelebi, Garibname'yi görecek ve bu eserden esinlenecektir.Âşık Paşa'nın âruz ve hece ölçüsüyle yazılmış şiirleri, gazelleri, ilâhileri de vardır.

  Aşık Paşa, 3 Kasım 1333 tarihinde, Kırşehir'de hayata gözlerini kapamış, ölümünden sonra, mezarı üzerine, işlemeli, süt beyaz mermerlerle kaplı bir türbe yaptırılmıştır. Bugün, Kırşehir'in yüksek bir yamacında bir sanat abidesi olarak gözleri ve gönülleri doyuran Aşık Paşa Türbesini ziyaret edenler, okudukları Fâtiha ile birlikte, büyük Şaire Türk dili adına şükran duygularını da dile getirmelidirler.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Oca 2013
Yükleniyor...