Aşılar Hakkında Yanlış Bilinenler!!!

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 10 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aşılar Hakkında Yanlış Bilinenler

  1-Aşı vücuda mikrop sokmaktır, zarar verir… Zaten aşılamada esas hastalığa neden olan mikrobu zayıflatıp vücuda sokmak ve bağışıklık sistemine hastalığı tanıtmaktır.

  2-Aşılar kısır bırakır: Hiç öyle şey olur mu? Aşılarla yumurtalık veya testisler ve bunları etkileyen hormonlar arasında hiçbir etkileşim yoktur


  3-Aşılara rağmen hastalık geçirilmelidir! Her aşının hastalıklardan belli oranlarda koruyuculuğu vardır. Bazı aşılar hastalıklardan %100 koruma sağlarken bazı aşılarda bu oran daha düşüktür. Üstelik hastalığı geçirmek zorunlu olsaydı biz neden aşı yapıyoruz ki?

  4-Prematüre bebekler 3.5 – 4 kilo olana kadar aşılanmaz: Hayır doğum tartısı aşırı düşük (1500 g altında) olmadığı taktirde sağlıklı prematüreler normal bebeklerin aşı takvimine göre aşılanabilir.

  5-Aşılardan sonra 3 gün kesinlikle banyo yapılmaz: Hayır! Aşı yerinde aşırı şişlik ve kızarıklık yoksa banyoya da engel yoktur.

  6-Ateş ve grip gibi hastalıklar sırasında aşı yapılamaz: Hafif enfeksiyonlar, ishal vs aşılara kesinlikle engel değildir. Aşının hastalığı ağırlaştırmayacağı gibi, hastalık da aşının tutmasına engel olmaz.

  7-Antibiyotikler ve ilaçlar aşının tutmasına engel olur mu? Hastalıkların ağır dönemleri dışında özellikle nekahatte antibiyotik kullanılırken aşı yapılabilir.
   
 2. Cevap: Aşılar Hakkında Yanlış Bilinenler!!!

  Valla fazla aşı olmuyorum o yüzden bilgide edinemiyorum :f196:
  Tesekkürler Wish ablacım :f40:
   
 3. Cevap: Aşılar Hakkında Yanlış Bilinenler!!!

  Halk arasında aşı olunca hasta olunmaz diye bir söylem vardır. Aslında aşı sadece o hastalığın daha rahat atlatılmasını sağlar.
   
Yükleniyor...