Aşırı gürültü hipertansiyon yapıyor!

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 28 Eyl 2011 tarihinde açılan konu


 1. Aşırı gürültü hipertansiyon yapıyormu?
  Aşırı Gürültünün Tnasiyona Etkisi Neler?
  Tansiyon ve Aşırı gürültü
  [​IMG]
  Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, aşırı gürültünün hipertansiyon riskini artırdığını söyledi. Yapılan araştırmalarda uçak ve araç gürültüsünün uykudaki insanların kan basıncında anlamlı yükselmeye yol açtığının tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Türk, özellikle yatak odalarında 35 desibelin üzerinde gürültü olan evlerde yaşayanlarda hipertansiyon görülme oranının ciddi olarak arttığı sonucuna varıldığını kaydetti.
  Hipertansiyonun Türkiye için de ciddi sağlık problemleri arasında yer aldığını ve nüfusun yüzde 30-40’nın hipertansiyon hastası olduğunun, bilimsel araştırmalarda tespit edildiğini belirten Prof.Dr. Türk, “Ancak hipertansiyon konusunda Türkiye’de önemsenmeyen çok şey var. Yemeklerde ilave tuz kullanılması, özellikle hazır yemeklerde ve fast-food türü yiyeceklerde tuz miktarının günlük tuz ihtiyacından çok fazla olması, aşırı tuz tüketimine yol açmakta, bu da hipertansiyona sebep olmaktadır. Hipertansiyon yaşam kalitesini olumsuz etkileyen felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliğine yol açan ana nedenlerden biri olarak yaşamımızı tehdit etmektedir. Hipertansiyonsuz bir yaşam için tuz kullanımının terk edilmesi, günlük düzenli yürüyüşler yapılması gerekmektedir” dedi. Türk, ayrıca hipertansiyon tedavisi alan hastaların kesinlikle sigara içmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

  Hipertansiyon ile ilgili yapılan araştırmalara da değinen Prof. Dr. Türk, “Avrupa Kardiyologlar Cemiyeti tarafından çıkarılan European Heart Journal Dergisi’nde, Oxford Üniversitesinden bir bilim adamının imzasını taşıyan makalede, çarpıcı bir araştırmaya yer verildi. Söz konusu araştırmada, 140 gönüllü üzerinde yapılan çalışmada gürültünün kan basıncı artışı üzerine etkisi araştırıldı. Havaalanına yakın evlerde veya işlek bir cadde üzerinde oturanlarda, uyku sırasında 15 dakika aralıklarla kan basıncı ve yatak odalarındaki gürültü ölçümü yapıldı. Uçak ve araç gürültüsünün uykudaki insanların kan basıncında anlamlı yükselmeye yol açtığı tespit edildi. Özellikle yatak odalarında 35 desibelin üzerinde gürültü olan evlerde yaşayanlarda, hipertansiyon görülme oranının ciddi olarak arttığı sonucuna varıldı.

  En az 5 yıl süre ile havaalanına yakın bir yerde veya işlek bir cadde üzerinde ikamet edenlerde beyin kanaması, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilen hipertansiyonun ortaya çıkma ihtimalinin, büyük oranda arttığı tespit edildi. Araştırmaya göre, yatak odasındaki 35 desibellik gürültüde meydana gelecek 10 desibellik artış, bu kişilerde hipertansiyonun ortaya çıkma ihtimalini yüzde 14 oranında artırıyor” diye konuştu.


  Milliyet
   
Yükleniyor...